Kimen lagt til Messenger-orm på et døgn

De første eksempler på kode til at udnytte et af de sikkerhedshuller, som Microsoft udsendte opdateringer til tirsdag, er nu dukket op. Koden kan bruges til at skabe en orm, som rammer de mange millioner brugere af beskedtjenesten MSN Messenger.

Mindre end 24 timer, efter Microsoft har udsendt sine månedlige sikkerhedsopdateringer, florerer de første eksempler på kode, der udnytter et af sikkerhedshullerne på internettet.

Koden er rettet mod beskedtjenesten MSN Messenger, der bruges af mange millioner brugere over hele verden ? og også af mere end en million danskere.

Allerede i sin egen advarsel i forbindelse med sikkerhedsopdateringen, der blev udsendt tirsdag aften, oplyste Microsoft, at sikkerhedshullet var offentlig kendt.

Nu har mindst én gruppe lagt kode ud på nettet, som udnytter sikkerhedshullet.

Det drejer sig om et sikkerhedshul i den måde blandt andet MSN Messenger håndterer PNG-billedfiler. Det betyder, at en ondsindet person vil kunne indlejre kode i en særligt udformet billedfil og på den måde få afviklet koden.

- Det er en meget alvorlig sårbarhed. En vilkårlig person med adgang til MSN Messenger kan overtage kontrollen med din pc, siger produktchef Max Cacares fra Core Security Technologies, der i første omgang underrettede Microsoft om sårbarheden.

Forskånet

Orme rettet mod chat- og beskedprogrammer er ikke et usædvanligt syn. Endnu har de mange millioner brugere af ICQ, AOL og MSN Messenger dog været forskånet for udbrud i et omfang, der kan sammenlignes med de e-mailbårne virus.

Eksperter har dog længe advaret om, at der er en reel risiko for større udbrud i kraft af den måde beskedtjenesterne fungerer og anvendes.

Forsøg udført af Hewlett-Packard har vist, at hvis en orm eller virus når en bruger med mange kontaktpersoner, kan den sprede sig til hele netværket ekstremt hurtigt.

Desuden åbner beskedprogrammer ofte meddelelser automatisk, ligesom brugere er mere vant til at modtage links til hjemmesider uden forklaring fra personerne på deres kontaktliste.

Opdateringen, som lukker sikkerhedshullet, kan hentes via Windows Update eller funktionen Automatiske Opdateringer i Windows.

Relevant link

Microsoft sikkerhedsopdateringer for februar 2005

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland