Sapphire R9 285

Kortet leverer den nødvendige gaming-ydelse og er det bedste kort under 2000 kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Da vi første gang hørte om den Tonga Pro-drevede R9 285 fra AMD, var vi skeptiske over for, om det virkelig var en ny gpu eller endnu et forsøg på nye navne hos AMD. Men nej, Tonga gpu’en er en frisk stykke GCN-silicium – uden for AMD kendt som GCN 1.2.

Vores bekymring vedrørende den nye R9 285 var, om den erstattede et mere avanceret kort. Den gamle R9 280 havde den samme gpu-konfiguration (1792 kerner, 112 tekstur-units og 32 ROPs) som denne nye R9 285 med et større hukommel-ses-setup. Fordi det havde samme high end-arv som 280X, der blev bygget oven på ruinerne af HD 7950, havde den igen en 384-bit hukommelsesbus og fulde 3 GB vram.

Det skulle betyde, at R9 285 har langt lavere hukommelses-båndbredde end det kort, det afløser, så high-res-fremtiden vil se langt mindre lyserød ud med Tonga-cpu’en. Men AMD har spillet os et puds. Ligesom Nvidias seneste Maxwell-gpu har Tonga-arkitekturen nogle ret smarte kompressions-teknikker til hukommelsen, som gør det muligt at opnå en effektiv båndbredde, som dementerer alle rygter om dårlig performance.

Med en højere clockfrekvens og den forbedrede GCN 1.1-teknologi ligger R9 285 tæt på ydelsen i 280X trods de manglende kerner og hukommelseskonfigurationen. Og fordi den repræsenterer den seneste implementering af GCN-arkitekturen, får du understøttelse af alle funktioner inklusive FreeSync.

Vi er dog stadig skeptiske overfor, om 2 GB er nok videohukommelse i dag. Konsollerne bliver mere memory-tunge, og fremtidig gaming på tværs af platforme kunne lide under det. Men lige nu har R9 285 den nødvendige gaming-ydelse og er det bedste kort i nærheden under 2000 kroner.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S