Sapphire R9 285

Kortet leverer den nødvendige gaming-ydelse og er det bedste kort under 2000 kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Da vi første gang hørte om den Tonga Pro-drevede R9 285 fra AMD, var vi skeptiske over for, om det virkelig var en ny gpu eller endnu et forsøg på nye navne hos AMD. Men nej, Tonga gpu’en er en frisk stykke GCN-silicium – uden for AMD kendt som GCN 1.2.

Vores bekymring vedrørende den nye R9 285 var, om den erstattede et mere avanceret kort. Den gamle R9 280 havde den samme gpu-konfiguration (1792 kerner, 112 tekstur-units og 32 ROPs) som denne nye R9 285 med et større hukommel-ses-setup. Fordi det havde samme high end-arv som 280X, der blev bygget oven på ruinerne af HD 7950, havde den igen en 384-bit hukommelsesbus og fulde 3 GB vram.

Det skulle betyde, at R9 285 har langt lavere hukommelses-båndbredde end det kort, det afløser, så high-res-fremtiden vil se langt mindre lyserød ud med Tonga-cpu’en. Men AMD har spillet os et puds. Ligesom Nvidias seneste Maxwell-gpu har Tonga-arkitekturen nogle ret smarte kompressions-teknikker til hukommelsen, som gør det muligt at opnå en effektiv båndbredde, som dementerer alle rygter om dårlig performance.

Med en højere clockfrekvens og den forbedrede GCN 1.1-teknologi ligger R9 285 tæt på ydelsen i 280X trods de manglende kerner og hukommelseskonfigurationen. Og fordi den repræsenterer den seneste implementering af GCN-arkitekturen, får du understøttelse af alle funktioner inklusive FreeSync.

Vi er dog stadig skeptiske overfor, om 2 GB er nok videohukommelse i dag. Konsollerne bliver mere memory-tunge, og fremtidig gaming på tværs af platforme kunne lide under det. Men lige nu har R9 285 den nødvendige gaming-ydelse og er det bedste kort i nærheden under 2000 kroner.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Open Source AI er på vej ind i kommunerne

    Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura