Elegant koncertsal til dine ører

Hovedtelefonen Sennheiser Momentum In-Ear har masser af gode funktioner og sørger trods det klejne format for overvældende lydoplevelser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

In-ear-hovedtelefoner kan levere lyd af højeste kvalitet, men det er du måske ikke opmærksom på, hvis du er vant til at høre musik med det billige højttalersæt, der lå i æsken, da du købte din smartphone. Den forbedrede lyd kan du opleve med disse tyske ”ørepropper” fra den absolutte spitzenklasse, Sennheiser Momentum In-Ear.

Sennheisers trådløse over-ear-hovedtelefoner hedder også
Momentum, og ligesom disse lever in-ear-modellen op til navnet med et sporty og sofistikeret design, som understøttes af de røde og sorte farver og den matte tekstur.

Kun 16 gram vejer disse kvalitets-hovedtelefoner, hvor lydstyrke og opkald kan styres fra kontrollen, som sidder på kablet til højre stereokanal.

Kablerne fra højttalerchassiserne føres igennem en ring, som forhindrer dem i at filtre og blive slidt hurtigt. Risikoen for dette er dog ret lille, da kablerne er flade og derfor mindre tilbøjelige til at vikle sig rundt om hinanden. På kablerne sidder også en flytbar kabelsamler, som hjælper til med at holde orden på dem.

Hovedtelefonen kan styres med knapper på kablet til den højre øreprop. De er enkle at betjene, men for at udnytte dem optimalt
skal du vælge den rigtige hoved-telefon-model, som passer til din smartphone. Der følger fire forskellige spidser med hovedtelefonen, så det skulle være ret nemt at finde en, der passer til ens øre. De er nemme at fjerne og sætte på.

Fantastisk lydgengivelse

Alt går op i en højere enhed, når et produkts ydelse svarer til
designets største kvaliteter. I Momentums tilfælde lever lyden fuldstændig op til, hvad den elegante formgivning lover. Designet er som nævnt sporty og sofistikeret, og det er lydgengivelsen også. Hvis du går fra din smartphones standardhovedtelefon, bliver du nærmest chokeret over den imponerende, fyldige lyd fra dette Sennheiser-sæt.

Højttalerne i Momentum In-Ear giver en kraftfuld, men alligevel stærkt styret gengivelse af stort set enhver musikgenre. Lydbilledet fra den lille ”pakke” er varmt og præsenteret på en stor musikscene, hvor du i gode optagelser nemt kan udskille enkeltinstrumenter og musikkens forskellige lag.

Det flade kabel ledes gennem en lille ring – begge dele modvirker, at kablet filtrer.

Det er en nydelse at lytte til Momentum In-Ear, og enhver kritik skal ses i det lys: Når man sætter fingeren på noget her, så er det en lille afvigelse fra det optimale, ikke graverende fejl. Nogle vil nok bemærke, at mens bassen banker godt og præcist igennem, og diskanten er behagelig, er mellemtonen uden særlige kvaliteter. Hovedtelefonen lever dog samlet set rigeligt op til sin prisklasse, når det drejer sig om den lydmæssige ydelse.

Behagelige at bære

Komfort kan være en udfordring for denne type hovedtelefon.
Indeni er vores ører jo forskellige. Momentum In-Ear sætter sig i
nogen grad ud over dette problem, særligt fordi hovedtelefonerne i sig selv er ret lette, hvortil kommer, at der er ret stor forskel på de spidser, der følger med hovedtelefonen.

Det er måske lidt forvirrende, at Sennheiser giver vidt forskellige
hovedtelefontyper det samme serienavn – her Momentum – men heldigvis betyder det på ingen måde, at ens kvalitetsforventninger bliver skuffede.
Hvis dit budget giver dig lov til at springe op i denne prisklasse – og 800 kroner er da en del penge for en in-ear-model – får du virkelig en belønning.

De positive sider ved Sennheiser Momentum In-Ear er samlet set mange: fremragende design, kabler, der ikke filtrer, og en overvældende lydkvalitet. Man undres tit over, at denne kompakte hovedtelefontype kan levere store musikoplevelser. Det gør man i særlig grad her, hvor selv de største koncertscener opleves levende og nærværende og – netop – storslåede med dette fine, tyske sæt.

Et godt alternativ

NAD Viso HP20

Vil du have en lidt stærkere mellem-tone, kan du som alternativ til Sennheiser Momentum In-Ear overveje NAD Viso HP20, som vandt stortesten i sidste nummer. Den gengiver især akustisk musik med en stor og ren klang, men har også power til rock og pop. Designet er mere neutralt. Prisen er knap 1000 kroner.

 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job