Test: AMD Radeon R9 Fury X

Fuldt af larm og bulder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi nærede store forhåbninger til denne Fiji-gpu i den sidste Pirate Islands-serie af topkort fra AMD. Men så forsvandt forestillingen om den første gpu under 28 nm, og det samme gjaldt den 20 nm-proces, den skulle have brugt. Tilbage havde vi da kun håbet om, at høj båndbreddehukommelse (HBM) kunne hæve dette nye Radeon højt nok, så det kunne konkurrere med Nvidias bedste kort.

Problemet med Fiji er, at den strengt taget kun udgør en meget lille forbedring i forhold til den forrige generation af Graphics Core Next-chips. Hvis teknikken var blevet fulgt af en reduktion i produktionsprocessen, kunne det have set lysere ud. Men som landet ligger, genererer denne 28 nm-gpu en masse varme (bemærk vandkøleren). Selv med hele 4.096 Radeon-kerner
indeni kan den ikke yde så godt som den lidt dyrere GTX 980 Ti.

Vi har her den første generation af HBM. Det giver mulighed for en mindre enhed, men tilsyneladende ikke meget andet ved høj opløsning. Ved 1440p og 1080p får man et rart løft i forhold til den gamle Tahiti-baserede R9 290X, men så snart man når 4K, løber framebufferen på 4 GB tør. På grund af begrænsningerne hos førstegenerations HBM kunne AMD kun lægge 4 GB oven på Figi-gpu'en.

Med ekstremt detaljerede spil som Middleearth: Shadow of Mordor, Total War: Attila, og GTA V, der kræver en del mere, støder Fury X hurtigt mod loftet.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Customer Success Manager

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job