Test: AMD Radeon R9 Fury X

Fuldt af larm og bulder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi nærede store forhåbninger til denne Fiji-gpu i den sidste Pirate Islands-serie af topkort fra AMD. Men så forsvandt forestillingen om den første gpu under 28 nm, og det samme gjaldt den 20 nm-proces, den skulle have brugt. Tilbage havde vi da kun håbet om, at høj båndbreddehukommelse (HBM) kunne hæve dette nye Radeon højt nok, så det kunne konkurrere med Nvidias bedste kort.

Problemet med Fiji er, at den strengt taget kun udgør en meget lille forbedring i forhold til den forrige generation af Graphics Core Next-chips. Hvis teknikken var blevet fulgt af en reduktion i produktionsprocessen, kunne det have set lysere ud. Men som landet ligger, genererer denne 28 nm-gpu en masse varme (bemærk vandkøleren). Selv med hele 4.096 Radeon-kerner
indeni kan den ikke yde så godt som den lidt dyrere GTX 980 Ti.

Vi har her den første generation af HBM. Det giver mulighed for en mindre enhed, men tilsyneladende ikke meget andet ved høj opløsning. Ved 1440p og 1080p får man et rart løft i forhold til den gamle Tahiti-baserede R9 290X, men så snart man når 4K, løber framebufferen på 4 GB tør. På grund af begrænsningerne hos førstegenerations HBM kunne AMD kun lægge 4 GB oven på Figi-gpu'en.

Med ekstremt detaljerede spil som Middleearth: Shadow of Mordor, Total War: Attila, og GTA V, der kræver en del mere, støder Fury X hurtigt mod loftet.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S