F-Secure finder tusindvis af sårbarheder i virksomheders netværk

Nye tal fra sikkerhedsvirksomheden F-Secure viser, at der findes tusindvis af sårbarheder i virksomhedernes netværk. Det er sårbarheder, som let kan udnyttes til angreb på virksomhedernes infrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

F-Secure har brugt værktøjet F-Secure Radar til at scanne virksomhedernes netværk. F-Secure Radar afdækkede titusinder af tilfælde af fejlkonfigurerede systemer, software, der ikke var patchet eller opdateret, og andre svagheder. Det bekræfter, at mange virksomheder ikke har tilstrækkelig indsigt i deres netværk. F-Secure Radar er udviklet i København, og en del af F-Secures opkøb af virksomheden nSense i sommeren 2015.

Undersøgelsen viste, at ud af de 100 mest almindelige sårbarheder blev der fundet næsten 85.000 tilfælde i virksomhedernes netværk, hvoraf cirka syv procent var alvorlige i følge det ratingsystem, der benyttes af National Vulnerability Database. * Næsten halvdelen af disse meget alvorlige svagheder ville kunne udnyttes af hackere til at få kontrol over inficerede maskiner via remote kontrol. Og næsten alle disse svagheder, som kunne udnyttes, er endda svagheder, der burde være lette at afhjælpe med de rigtige softwarepatches eller simple administrative ændringer.

"Det er dårlige nyheder for en virksomhed, hvis en hacker finder en af disse meget alvorlige sårbarheder," siger Jarno Niemelä, Lead Researcher, F-Secure Labs. "Det faktum, at vi har fundet tusindvis af så alvorlige sårbarheder, stiller spørgsmålstegn ved sikkerheden hos mange virksomheder. Enten fungerer deres patchmanagement programmer ikke ordentligt, eller også er hele dele af deres netværk glemt i deres vedligeholdelsespraksis. Uanset hvad den bagvedliggende årsag er, åbner det masser af muligheder for hackere, og masser brister med alvorlige konsekvenser venter på at ske. "

Undersøgelsen styrker tidligere advarsler om vigtigheden af at implementere simple sikkerhedsforanstaltninger. Ifølge USAs Computer Emergency Readiness Team, kan man ved at følge nogle få enkle trin, såsom patchning af sårbar software, forhindre op til 85 procent af de målrettede cyberangreb. **

Hver sårbarhed er som et "Spark mig"-skilt

Mens undersøgelsen afslørede tusindvis af meget alvorlige sårbarheder, lader peger resultaterne på fejlkonfigurerede systemer som langt mere udbredte. De 10 hyppigste sårbarheder, der blev fundet, var af lav eller medium alvorlighed, men tegnede sig for 62 procent af alle svagheder. Mens disse problemer måske ikke har samme trussel-værdi som højrisiko-sårbarhederne, så tilskynder de hackere til yderligere at snage og gå på jagt efter andre svage punkter i systemerne. De sender et klart signal om et dårligt vedligeholdt system.

"Disse sårbarheder er ikke særlig presserende i sig selv, men hackere ser ikke-kritiske sårbarheder som cybersikkerhedens svar på et ”Spark mig”-skilt,” siger Andy Patel, Senior Manager, F-Secure Technology Outreach. "Der er masser af måder, hvorpå man tilfældigt kan falde over disse sårbarheder, simpelthen ved at surfe på nettet. Selv hackere, der ellers ikke er interesserede i at gøre skade, kan fristes til at trække i tråden og se, hvad der trevles op. Virksomheder, der er heldige, får måske en venlig e-mail, som advarer dem om sårbarheden. Men de uheldige vil få besøg af professionelle kriminelle, som er på rekognoscering forud for et målrettet, seriøst og skadeligt angreb.”

Indsigt og overblik over netværk og sårbarheder er afgørende

F-Secure’s løsning til scanning af sårbarheder i netværket, F-Secure Radar, er en certificeret PCI ASV-løsning, der giver virksomheder et komplet overblik over deres netværk og fremhæver svagheder, som angribere kan bruge til at kompromittere systemerne. Det omfatter forskellige scanningsindstillinger, der kan give en samlet analyse af netværket, og rangerer de fundne sårbarheder i henhold til deres alvor og risikograd. Virksomheder kan bruge scanningerne til at kortlægge de forskellige systemer, som er integreret med netværket, kontrollere webapplikationer (selv specialbyggede API'er, skræddersyet til at passe med det unikke netværk og infrastruktur), og finde forældede, upatchede eller fejlkonfigurerede dele af deres netværk.

Ifølge Rune Kristensen, Director, Radar Services, F-Secure, giver det mulighed for at indføre sikkerhedsforanstaltninger, som er en integreret del af en holistisk cyber-sikkerhedsstrategi. "Indsigt og overblik er en vigtig forebyggende foranstaltning, og vi planlægger at styrke Radars evner til at give virksomhederne endnu bedre synlighed i fremtiden. For eksempel ser vi, at mange virksomheder outsourcer uden at gennemtænke sikkerhedsaspekterne, eller endda informere deres eget IT-personale. Vi er i gang med at udvikle metoder til at inkludere scanning af tredjeparts-tjenester, der er integreret i virksomhedens netværk. Det er vigtigt for at give tiltrængt indsigt i, hvordan svagheder i virksomhedens data-supplychain potentielt kan udsætte dem for angreb. "

Radar kan købes som et licensprodukt og administreres direkte af virksomhederne selv, eller som en tjeneste, som F-Secure eller udvalgte partnere administrerer. Hvis man benytter Radar som et servicekoncept, så får man ikke blot scanninger med aftalte intervaller, men også en ekstra support gennem rapportering og faglig vejledning om patching og afværgning af sårbarheder. Radar egner sig primært til mellemstore til store virksomheder og er til rådighed nu.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)