Sikkerhedsbrist på Facebook lod hackere ændre i dine beskeder

Check Point har afsløret digital sårbarhed i Facebook Messenger - både på mobilen og på nettet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Efter Check Points afsløring har Facebook straks rettet fejlen. I sidste måned oplyste Check Point Facebook Security Teamet om sårbarheden og efter en fælles indsats, blev sikkerhedsbristen lukket.

Sårbarheden tillod en hacker at ændre i samtaletråden på Messenger. Ved at misbruge denne sårbarhed, har det været muligt at ændre eller fjerne sendte meddelelser, fotos, filer, links og meget andet.

Der er flere og flere mennesker, som bruger Facebook Messenger til personfølsomme og arbejdsrelaterede samtaler, og derfor var denne sårbarhed meget attraktiv for hackere. Det var Check Point Security forsker, Roman Zaikin, der opdagede sårbarheden, som gav hackere mulighed for at kontrollere Facebooks chat og justere budskaber efter personens behov, herunder at slette dem og erstatte tekst, links og filer.

Når man anvender Facebook Messenger som kommunikationskanal vil hver besked indeholde et ID. Hvis en hacker finder dette ID, kan hackeren blive i stand til at ændre indholdet af meddelelsen uden videre. Indholdet ændres uden en push-meddelelse til brugeren.

Se en demonstrationsvideo her om den digitale sårbarhed på Facebook Messenger:

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=QRksIURxnks&feature=youtu.be"]

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S