Sikkerhedsbrist på Facebook lod hackere ændre i dine beskeder

Check Point har afsløret digital sårbarhed i Facebook Messenger - både på mobilen og på nettet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Efter Check Points afsløring har Facebook straks rettet fejlen. I sidste måned oplyste Check Point Facebook Security Teamet om sårbarheden og efter en fælles indsats, blev sikkerhedsbristen lukket.

Sårbarheden tillod en hacker at ændre i samtaletråden på Messenger. Ved at misbruge denne sårbarhed, har det været muligt at ændre eller fjerne sendte meddelelser, fotos, filer, links og meget andet.

Der er flere og flere mennesker, som bruger Facebook Messenger til personfølsomme og arbejdsrelaterede samtaler, og derfor var denne sårbarhed meget attraktiv for hackere. Det var Check Point Security forsker, Roman Zaikin, der opdagede sårbarheden, som gav hackere mulighed for at kontrollere Facebooks chat og justere budskaber efter personens behov, herunder at slette dem og erstatte tekst, links og filer.

Når man anvender Facebook Messenger som kommunikationskanal vil hver besked indeholde et ID. Hvis en hacker finder dette ID, kan hackeren blive i stand til at ændre indholdet af meddelelsen uden videre. Indholdet ændres uden en push-meddelelse til brugeren.

Se en demonstrationsvideo her om den digitale sårbarhed på Facebook Messenger:

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=QRksIURxnks&feature=youtu.be"]

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til Finans Systemer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect