Her er de it-kriminelles tre vigtigste våben

Hacking, malware og phishing er eksponentielt stigende for hvert år. Det kræver samarbejde, opdateringer og træning af medarbejdere for at knække kurven.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Seneste sikkerhedsrapport fra Verizon viser, at flere og flere bliver udsat for angreb. Hacking og malware har været gennemgående stigende siden 2007, mens phishing nu også er på vej op og tager del i den eksponentielle vækst. Det er tre kurver, der skal knækkes.

”It-kriminalitet har været stigende de sidste år, og det er endnu ikke lykkes it-eksperter at knække kurven. It-kriminalitet er i dag en milliardforretning på verdensplan, og det skyldes i høj grad, at man har svært ved at identificere og retsforfølge bagmænd på grund af politik og manglende vilje til samarbejde på tværs af lande,” udtaler Jens Monrad, analytiker i FireEye og medlem af IT-Branchens it-sikkerhedsudvalg.

Mange it-kriminelle udfører deres kriminelle handlinger fra lande, hvor der ikke er noget tværpolitimæssigt samarbejde, og hvor viljen til at identificere og retsforfølge personer er meget lille. Men selvom at kriminaliteten udføres i nogle enkelte lande, er det stadig et globalt problem. Derfor kræver det politisk enighed på globalt plan at få kurven knækket. Indtil det sker, bør virksomheder og medarbejdere forberede sig mod de it-kriminelles handlinger.

Den største trussel kræver forberedelse

I dag handler forsvar mod hacking i høj grad om, hvor godt man er forberedt. Hvis en virksomhed har den nødvendige viden til at forstå trusselslandskabet, kan man også identificere sine mest kritiske aktiver. Det kræver, at man har kontrol over, hvem der er på ens netværk, og hvad disse personer har adgang til.

”Mange angreb lykkes i dag, fordi virksomheder ikke har den nødvendige indsigt, og derfor opdages det for sent eller i værste fald, fordi man får besked fra f.eks. medier eller myndigheder. Hvis en virksomhed har styr på trusselslandskabet og adgangen til sin data, kan det alt sammen hjælpe med at minimere skaderne, når uheldet er ude – og på den måde, kan virksomheder i langt højere grad også begrænse skaderne,” fortsætter Jens Monrad.

Jens Monrad anbefaler desuden, at man som virksomhed har en beredskabsplan, der er gennemprøvet og evalueret. Den skal også indeholde elementer, som eksempelvis hvem, der udtaler sig til medier og hvem, der skal kontaktes hos myndigheder.

Phishing bliver en større trussel

Selvom hacking i dag er den største trussel, er phishing (falske e-mails) også en nem vej frem mod hacking og installering af malware for den it-kriminelle.

”Phishing er svært at beskytte sig imod. Der findes nogle standarder, hvor medarbejdere kan minimere antallet af phishing forsøg, men det vigtigste er nok træning af virksomhedens medarbejdere og oplysningskampagner. Uanset hvad, så vil en beredskabsplan og en kontrol over sine kritiske aktiver, hjælpe uanset om medarbejdere falder i nettet via en phishing e-mail eller ej,” fortæller Jens Monrad.

Hackingen bliver personlig

I takt med at phishing bliver et mere og mere anvendt våben, viser Verizons rapport også, at angreb på personlige tablets og mobiler er stigende. Derfor er det vigtigt, at medarbejdere også er på vagt hjemme i stuen.

”Lige siden introduktionen af internettet har fladen for it-angreb ekspanderet, og vi må forvente at den vil ekspandere yderligere med koncepter som f.eks. Internet of Things, hvor vi får mulighed for at forbinde flere dele på internettet og fjernstyre disse. Når it-kriminalitet er en milliardforretning på verdensplan, og i takt med at angrebsfladen ekspanderer, vil der også introduceres flere måder, hvorpå it-kriminelle vil forsøge at tjene penge,” udtaler Jens Monrad.

I lyset af den stigende mængde af angreb anbefaler Jens Monrad, at man opdaterer alle sine enheder og applikationer så hyppigt, som det er muligt.

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS