Her er de it-kriminelles tre vigtigste våben

Hacking, malware og phishing er eksponentielt stigende for hvert år. Det kræver samarbejde, opdateringer og træning af medarbejdere for at knække kurven.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Seneste sikkerhedsrapport fra Verizon viser, at flere og flere bliver udsat for angreb. Hacking og malware har været gennemgående stigende siden 2007, mens phishing nu også er på vej op og tager del i den eksponentielle vækst. Det er tre kurver, der skal knækkes.

”It-kriminalitet har været stigende de sidste år, og det er endnu ikke lykkes it-eksperter at knække kurven. It-kriminalitet er i dag en milliardforretning på verdensplan, og det skyldes i høj grad, at man har svært ved at identificere og retsforfølge bagmænd på grund af politik og manglende vilje til samarbejde på tværs af lande,” udtaler Jens Monrad, analytiker i FireEye og medlem af IT-Branchens it-sikkerhedsudvalg.

Mange it-kriminelle udfører deres kriminelle handlinger fra lande, hvor der ikke er noget tværpolitimæssigt samarbejde, og hvor viljen til at identificere og retsforfølge personer er meget lille. Men selvom at kriminaliteten udføres i nogle enkelte lande, er det stadig et globalt problem. Derfor kræver det politisk enighed på globalt plan at få kurven knækket. Indtil det sker, bør virksomheder og medarbejdere forberede sig mod de it-kriminelles handlinger.

Den største trussel kræver forberedelse

I dag handler forsvar mod hacking i høj grad om, hvor godt man er forberedt. Hvis en virksomhed har den nødvendige viden til at forstå trusselslandskabet, kan man også identificere sine mest kritiske aktiver. Det kræver, at man har kontrol over, hvem der er på ens netværk, og hvad disse personer har adgang til.

”Mange angreb lykkes i dag, fordi virksomheder ikke har den nødvendige indsigt, og derfor opdages det for sent eller i værste fald, fordi man får besked fra f.eks. medier eller myndigheder. Hvis en virksomhed har styr på trusselslandskabet og adgangen til sin data, kan det alt sammen hjælpe med at minimere skaderne, når uheldet er ude – og på den måde, kan virksomheder i langt højere grad også begrænse skaderne,” fortsætter Jens Monrad.

Jens Monrad anbefaler desuden, at man som virksomhed har en beredskabsplan, der er gennemprøvet og evalueret. Den skal også indeholde elementer, som eksempelvis hvem, der udtaler sig til medier og hvem, der skal kontaktes hos myndigheder.

Phishing bliver en større trussel

Selvom hacking i dag er den største trussel, er phishing (falske e-mails) også en nem vej frem mod hacking og installering af malware for den it-kriminelle.

”Phishing er svært at beskytte sig imod. Der findes nogle standarder, hvor medarbejdere kan minimere antallet af phishing forsøg, men det vigtigste er nok træning af virksomhedens medarbejdere og oplysningskampagner. Uanset hvad, så vil en beredskabsplan og en kontrol over sine kritiske aktiver, hjælpe uanset om medarbejdere falder i nettet via en phishing e-mail eller ej,” fortæller Jens Monrad.

Hackingen bliver personlig

I takt med at phishing bliver et mere og mere anvendt våben, viser Verizons rapport også, at angreb på personlige tablets og mobiler er stigende. Derfor er det vigtigt, at medarbejdere også er på vagt hjemme i stuen.

”Lige siden introduktionen af internettet har fladen for it-angreb ekspanderet, og vi må forvente at den vil ekspandere yderligere med koncepter som f.eks. Internet of Things, hvor vi får mulighed for at forbinde flere dele på internettet og fjernstyre disse. Når it-kriminalitet er en milliardforretning på verdensplan, og i takt med at angrebsfladen ekspanderer, vil der også introduceres flere måder, hvorpå it-kriminelle vil forsøge at tjene penge,” udtaler Jens Monrad.

I lyset af den stigende mængde af angreb anbefaler Jens Monrad, at man opdaterer alle sine enheder og applikationer så hyppigt, som det er muligt.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S