Ung nigerianer bag international bølge af cyberangreb

En ung nigeriansk statsborger bosat tæt på landets hovedstad Lagos står alene bag en omfattende bølge af internationale cyberangreb på over 4.000 virksomheder inden for bl.a. energi-, produktion- og byggesektoren, hvor der også var danske virksomheder iblandt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I går afslørede IT-sikkerhedsvirksomheden Check Point detaljer om identiteten på en hacker, der har stået bag det, der ved første øjekast lignede en række statsfinansierede cyberangreb. Angrebene var målrettet over 4000 internationale virksomheder, hvoraf mange er førende indenfor deres industri. Heraf var tre danske virksomheder inden for fremstilling, elektronik og arkitektur også i skudlinjen.

Bølgen af de globale angreb startede i april 2017, og det globale omfang af kampagnen og typen af de ramte organisationer tydede på, at det var en velorganiseret gruppe af IT-kriminelle eller en statsfinansieret enhed, der stod bag. Efter Check Points hold af efterforskere har undersøgt angrebene, viser det sig dog, at de er foretaget af blot én enkelt nigeriansk statsborger i midten af tyverne bosiddende nær landet hovedstad. På hans personlige Facebook-profil brugte han mottoet: ’get rich or die trying’.

Angrebene bestod af falske e-mails, som lignede originale mails fra olie- og gasgiganten Saudi Aramco, verdens anden største olieproducent. E-mailene var målrettede finansielle medarbejdere, som bagmanden forsøgte at narre til at afsløre virksomhedernes bankinformationer eller åbne inficerede filer med ondsindet kode. Bagmanden havde succes med at inficere virksomheder i 14 tilfælde, hvilket har indbragt ham tusindvis af dollars. Der er dog ingen tegn på, at nogen af disse ofre var danske.

”Selvom denne person benytter sig af dårlige phishing e-mails og generisk malware, som er nemt at finde online, har han stadig været i stand til at inficere adskillige organisationer og angribe tusinder af virksomheder verden over. Det beviser, hvor nemt det er for en relativ utrænet hacker at starte en storstilet malwarekampagne, som er i stand til at bryde igennem selv store virksomheders cyberforsvar, og give de IT-kriminelle adgang til at begå bedrageri,” siger Maya Horowitz, Threat Intelligence Group Manager for Check Point.

Falske e-mails og svindel er guldgrube for IT-kriminelle

Hackeren benyttede sig af to typer af malware under navnene NetWire og Hawkeye. NetWire er en fjernstyret trojansk hest, der giver fuld kontrol over den inficerede enhed, mens Hawkeye er et keylogging program, som registrerer offerets anslag på computeren.

”Dette eksempel understreger nødvendigheden af, at organisationer forbedrer deres sikkerhed og beskytter sig mod phishing, svindelnumre via forretningsmails, og samtidig lærer medarbejdere at være forsigtige, når de åbner e-mails, selv når det er fra virksomheder og personer, som de tror, de kender.”

Efter afdækningen af angrebene og deres oprindelse har Check Points forskningsteam informeret nigerianske og internationale myndigheder og delt deres fund.

Antallet af denne type af sager, hvor IT-kriminelle benytter sig af såkaldt CEO-fraud og svindel med forretningsmails, er steget dramatisk over den seneste tid. Således meddelte Forsvarets Efterretningstjeneste, at danske virksomheder havde mistet mindst 180 millioner kroner på ’direktør-svindel’ i andet halvår af 2016, mens FBI har rapporteret en stigning på 270 % i antallet af ofre for svindel med forretningsmails siden starten af 2016. Globalt har disse angreb kostet organisationer over tre milliarder dollars i perioden fra 2013 til 2016, hvor ofrene i snit mister 50.000 dollars per angreb (ca. 315.000 tusinde kroner).

Læs mere om angrebene og metoderne bag på Check Points blog.

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS