Ung nigerianer bag international bølge af cyberangreb

En ung nigeriansk statsborger bosat tæt på landets hovedstad Lagos står alene bag en omfattende bølge af internationale cyberangreb på over 4.000 virksomheder inden for bl.a. energi-, produktion- og byggesektoren, hvor der også var danske virksomheder iblandt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I går afslørede IT-sikkerhedsvirksomheden Check Point detaljer om identiteten på en hacker, der har stået bag det, der ved første øjekast lignede en række statsfinansierede cyberangreb. Angrebene var målrettet over 4000 internationale virksomheder, hvoraf mange er førende indenfor deres industri. Heraf var tre danske virksomheder inden for fremstilling, elektronik og arkitektur også i skudlinjen.

Bølgen af de globale angreb startede i april 2017, og det globale omfang af kampagnen og typen af de ramte organisationer tydede på, at det var en velorganiseret gruppe af IT-kriminelle eller en statsfinansieret enhed, der stod bag. Efter Check Points hold af efterforskere har undersøgt angrebene, viser det sig dog, at de er foretaget af blot én enkelt nigeriansk statsborger i midten af tyverne bosiddende nær landet hovedstad. På hans personlige Facebook-profil brugte han mottoet: ’get rich or die trying’.

Angrebene bestod af falske e-mails, som lignede originale mails fra olie- og gasgiganten Saudi Aramco, verdens anden største olieproducent. E-mailene var målrettede finansielle medarbejdere, som bagmanden forsøgte at narre til at afsløre virksomhedernes bankinformationer eller åbne inficerede filer med ondsindet kode. Bagmanden havde succes med at inficere virksomheder i 14 tilfælde, hvilket har indbragt ham tusindvis af dollars. Der er dog ingen tegn på, at nogen af disse ofre var danske.

”Selvom denne person benytter sig af dårlige phishing e-mails og generisk malware, som er nemt at finde online, har han stadig været i stand til at inficere adskillige organisationer og angribe tusinder af virksomheder verden over. Det beviser, hvor nemt det er for en relativ utrænet hacker at starte en storstilet malwarekampagne, som er i stand til at bryde igennem selv store virksomheders cyberforsvar, og give de IT-kriminelle adgang til at begå bedrageri,” siger Maya Horowitz, Threat Intelligence Group Manager for Check Point.

Falske e-mails og svindel er guldgrube for IT-kriminelle

Hackeren benyttede sig af to typer af malware under navnene NetWire og Hawkeye. NetWire er en fjernstyret trojansk hest, der giver fuld kontrol over den inficerede enhed, mens Hawkeye er et keylogging program, som registrerer offerets anslag på computeren.

”Dette eksempel understreger nødvendigheden af, at organisationer forbedrer deres sikkerhed og beskytter sig mod phishing, svindelnumre via forretningsmails, og samtidig lærer medarbejdere at være forsigtige, når de åbner e-mails, selv når det er fra virksomheder og personer, som de tror, de kender.”

Efter afdækningen af angrebene og deres oprindelse har Check Points forskningsteam informeret nigerianske og internationale myndigheder og delt deres fund.

Antallet af denne type af sager, hvor IT-kriminelle benytter sig af såkaldt CEO-fraud og svindel med forretningsmails, er steget dramatisk over den seneste tid. Således meddelte Forsvarets Efterretningstjeneste, at danske virksomheder havde mistet mindst 180 millioner kroner på ’direktør-svindel’ i andet halvår af 2016, mens FBI har rapporteret en stigning på 270 % i antallet af ofre for svindel med forretningsmails siden starten af 2016. Globalt har disse angreb kostet organisationer over tre milliarder dollars i perioden fra 2013 til 2016, hvor ofrene i snit mister 50.000 dollars per angreb (ca. 315.000 tusinde kroner).

Læs mere om angrebene og metoderne bag på Check Points blog.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura