Var du med til at angribe Mærsks computere?

Selvfølgelig ikke. I hvert fald ikke så vidt du ved. Men de kriminelle på internettet har adgang til mange ressourcer, som de har stjålet fra almindelige lovlydige computerbrugere. Og dine PCer, printere, overvågningskameraer, smartTV o.s.v. kan uden dit vidende være kontrolleret udefra.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Teknikken hedder et botnet og de, der kan kontrollere et botnet behøver ikke at spekulere over at anskaffe egne computere, da de ofte kan styre mange tusinde computere uden at ejerne bemærker det. Og det betyder heller ikke noget særligt om nogle af dem er slukket ind imellem - de har nok at tage af.

Dit lokale netværk er forbundet til internettet gennem en router med en indbygget firewall. Traditionelt er denne firewall sat op til at forhindre al trafik, der er startet udefra og tillade al trafik, der er startet indefra. Så hvis det lykkes for en kriminel person at få plantet et program på din computer – for eksempel fra en inficeret hjemmeside eller ved at du åbner et bilag i en mail – så er der stort set uhindret adgang til at gøre din computer til en del af et botnet. Eller til at sende alt, du taster, alle dine filer eller billeder fra dit webkamera til en server, der kontrolleres af den kriminelle.

Det er primært større organisationer med masser af it-ressourcer, der forsøger at holde øje med deres udgående trafik. Det kræver ret dyrt udstyr og er meget tidskrævende. I hvert fald indtil nu: For at give bedre muligheder til alle for at gøre en indsats overfor cybercrime har InfoShare udviklet Syslog Examiner programmet. Syslog Examiner gør det meget billigere og enklere at overvåge og vurdere al den udgående trafik fra dit interne netværk. Det kræver stadig noget arbejde fra din side, men hvis vi alle gør en indsats, kan vi gøre livet noget mere besværligt for de kriminelle kræfter på internettet. Du kan læse mere om SyslogExaminer på hjemmesiden http://infoshare.dk/syslog-vurdering/ og der kan du også hente program og demodata.

Og desværre så tiltrækker cybercrime mange mennesker: Det kræver ikke de store investeringer at komme i gang, det kan give ret store gevinster og for nogen vil det dårligt nok opleves som en kriminel aktivitet. ”Jeg har bare sendt nogen mails ud – folk kan da lade være med at klikke” – ”Det er bare endnu en dag på kontoret, hvor jeg skal styre et netværk”.

Politiet i mange lande arbejder ihærdigt med at opspore og forhindre cybercrime, men den eneste hær, der er stor nok til for alvor at gøre noget ved det, er dig og mig og os alle sammen.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics