Var du med til at angribe Mærsks computere?

Selvfølgelig ikke. I hvert fald ikke så vidt du ved. Men de kriminelle på internettet har adgang til mange ressourcer, som de har stjålet fra almindelige lovlydige computerbrugere. Og dine PCer, printere, overvågningskameraer, smartTV o.s.v. kan uden dit vidende være kontrolleret udefra.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Teknikken hedder et botnet og de, der kan kontrollere et botnet behøver ikke at spekulere over at anskaffe egne computere, da de ofte kan styre mange tusinde computere uden at ejerne bemærker det. Og det betyder heller ikke noget særligt om nogle af dem er slukket ind imellem - de har nok at tage af.

Dit lokale netværk er forbundet til internettet gennem en router med en indbygget firewall. Traditionelt er denne firewall sat op til at forhindre al trafik, der er startet udefra og tillade al trafik, der er startet indefra. Så hvis det lykkes for en kriminel person at få plantet et program på din computer – for eksempel fra en inficeret hjemmeside eller ved at du åbner et bilag i en mail – så er der stort set uhindret adgang til at gøre din computer til en del af et botnet. Eller til at sende alt, du taster, alle dine filer eller billeder fra dit webkamera til en server, der kontrolleres af den kriminelle.

Det er primært større organisationer med masser af it-ressourcer, der forsøger at holde øje med deres udgående trafik. Det kræver ret dyrt udstyr og er meget tidskrævende. I hvert fald indtil nu: For at give bedre muligheder til alle for at gøre en indsats overfor cybercrime har InfoShare udviklet Syslog Examiner programmet. Syslog Examiner gør det meget billigere og enklere at overvåge og vurdere al den udgående trafik fra dit interne netværk. Det kræver stadig noget arbejde fra din side, men hvis vi alle gør en indsats, kan vi gøre livet noget mere besværligt for de kriminelle kræfter på internettet. Du kan læse mere om SyslogExaminer på hjemmesiden http://infoshare.dk/syslog-vurdering/ og der kan du også hente program og demodata.

Og desværre så tiltrækker cybercrime mange mennesker: Det kræver ikke de store investeringer at komme i gang, det kan give ret store gevinster og for nogen vil det dårligt nok opleves som en kriminel aktivitet. ”Jeg har bare sendt nogen mails ud – folk kan da lade være med at klikke” – ”Det er bare endnu en dag på kontoret, hvor jeg skal styre et netværk”.

Politiet i mange lande arbejder ihærdigt med at opspore og forhindre cybercrime, men den eneste hær, der er stor nok til for alvor at gøre noget ved det, er dig og mig og os alle sammen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS