Var du med til at angribe Mærsks computere?

Selvfølgelig ikke. I hvert fald ikke så vidt du ved. Men de kriminelle på internettet har adgang til mange ressourcer, som de har stjålet fra almindelige lovlydige computerbrugere. Og dine PCer, printere, overvågningskameraer, smartTV o.s.v. kan uden dit vidende være kontrolleret udefra.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Teknikken hedder et botnet og de, der kan kontrollere et botnet behøver ikke at spekulere over at anskaffe egne computere, da de ofte kan styre mange tusinde computere uden at ejerne bemærker det. Og det betyder heller ikke noget særligt om nogle af dem er slukket ind imellem - de har nok at tage af.

Dit lokale netværk er forbundet til internettet gennem en router med en indbygget firewall. Traditionelt er denne firewall sat op til at forhindre al trafik, der er startet udefra og tillade al trafik, der er startet indefra. Så hvis det lykkes for en kriminel person at få plantet et program på din computer – for eksempel fra en inficeret hjemmeside eller ved at du åbner et bilag i en mail – så er der stort set uhindret adgang til at gøre din computer til en del af et botnet. Eller til at sende alt, du taster, alle dine filer eller billeder fra dit webkamera til en server, der kontrolleres af den kriminelle.

Det er primært større organisationer med masser af it-ressourcer, der forsøger at holde øje med deres udgående trafik. Det kræver ret dyrt udstyr og er meget tidskrævende. I hvert fald indtil nu: For at give bedre muligheder til alle for at gøre en indsats overfor cybercrime har InfoShare udviklet Syslog Examiner programmet. Syslog Examiner gør det meget billigere og enklere at overvåge og vurdere al den udgående trafik fra dit interne netværk. Det kræver stadig noget arbejde fra din side, men hvis vi alle gør en indsats, kan vi gøre livet noget mere besværligt for de kriminelle kræfter på internettet. Du kan læse mere om SyslogExaminer på hjemmesiden http://infoshare.dk/syslog-vurdering/ og der kan du også hente program og demodata.

Og desværre så tiltrækker cybercrime mange mennesker: Det kræver ikke de store investeringer at komme i gang, det kan give ret store gevinster og for nogen vil det dårligt nok opleves som en kriminel aktivitet. ”Jeg har bare sendt nogen mails ud – folk kan da lade være med at klikke” – ”Det er bare endnu en dag på kontoret, hvor jeg skal styre et netværk”.

Politiet i mange lande arbejder ihærdigt med at opspore og forhindre cybercrime, men den eneste hær, der er stor nok til for alvor at gøre noget ved det, er dig og mig og os alle sammen.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S