Dansk app skaber beskæftigelsens nye sociale medie

MeeW forbinder mennesker på tværs af kompetencer, talenter, personligheder og landegrænser, så man hurtigt kan få løst en opgave eller finde et job.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Klokken er 19:30, da det går op for dig, at du skal bruge en elektriker i morgen. Du downloader MeeW og finder alle du nogensinde har manglet i én og samme sociale adressebog. I den nye app søger du efter en kompetence og swiper herefter, til du finder rette vedkommende. Idéen er at bringe mennesker sammen på tværs af kompetencer, talenter, personligheder og landegrænser.

”Vi har ikke ønsket at begrænse MeeW til et fag eller en branche. Ligesom vi ikke er begrænset af landegrænser i en globaliseret verden. For hvordan finder du eksempelvis en international aupair? En musikproducer, hvis du er sanger? Eller en dansk ingeniør med gode anmærkelser, hvis du er tysk bilfabrikant? Vi giver mulighed for at finde og tilbyde evner på tværs af lande. Men vi starter i Danmark. Du bygger dit netværk i app’en, så du altid har kontakt til, hvem du skal bruge. Alle har en kompetence eller et talent, som andre kan bruge, og vi vil skabe forbindelsen", fortæller appens grundlægger Armin Kavousi og fortsætter:

”Fremtiden er freelance og peer-to-peer, derfor vil vi forbinde Danmark ud fra kompetencer og talent. Fælles for de niche platforme, der allerede er etableret er, at de primært satser på fastansættelser og altså længerevarende jobs i den traditionelle form. Men hos MeeW fokuserer vi på peer-to-peer og samler de mange forskellige kompetencer under ét tag i stedet for det fragmenterede marked, det er i dag”.

”MeeW er for alle uanset om du er i beskæftigelse eller ej. Det vigtigste er at du laver det du har mest lyst til, og er bedst til. Alle har, og vil gerne tilbyde deres individuelle kompetencer og her giver MeeW platformen gratis mulighed for at udnytte dette. Samtidig kan du finde det du selv mangler, eller endda finde andre med samme interesser.

Appen kan hentes til iOS og Android.

 

 

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos