Dansk app skaber beskæftigelsens nye sociale medie

MeeW forbinder mennesker på tværs af kompetencer, talenter, personligheder og landegrænser, så man hurtigt kan få løst en opgave eller finde et job.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Klokken er 19:30, da det går op for dig, at du skal bruge en elektriker i morgen. Du downloader MeeW og finder alle du nogensinde har manglet i én og samme sociale adressebog. I den nye app søger du efter en kompetence og swiper herefter, til du finder rette vedkommende. Idéen er at bringe mennesker sammen på tværs af kompetencer, talenter, personligheder og landegrænser.

”Vi har ikke ønsket at begrænse MeeW til et fag eller en branche. Ligesom vi ikke er begrænset af landegrænser i en globaliseret verden. For hvordan finder du eksempelvis en international aupair? En musikproducer, hvis du er sanger? Eller en dansk ingeniør med gode anmærkelser, hvis du er tysk bilfabrikant? Vi giver mulighed for at finde og tilbyde evner på tværs af lande. Men vi starter i Danmark. Du bygger dit netværk i app’en, så du altid har kontakt til, hvem du skal bruge. Alle har en kompetence eller et talent, som andre kan bruge, og vi vil skabe forbindelsen", fortæller appens grundlægger Armin Kavousi og fortsætter:

”Fremtiden er freelance og peer-to-peer, derfor vil vi forbinde Danmark ud fra kompetencer og talent. Fælles for de niche platforme, der allerede er etableret er, at de primært satser på fastansættelser og altså længerevarende jobs i den traditionelle form. Men hos MeeW fokuserer vi på peer-to-peer og samler de mange forskellige kompetencer under ét tag i stedet for det fragmenterede marked, det er i dag”.

”MeeW er for alle uanset om du er i beskæftigelse eller ej. Det vigtigste er at du laver det du har mest lyst til, og er bedst til. Alle har, og vil gerne tilbyde deres individuelle kompetencer og her giver MeeW platformen gratis mulighed for at udnytte dette. Samtidig kan du finde det du selv mangler, eller endda finde andre med samme interesser.

Appen kan hentes til iOS og Android.

 

 

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S