Stort sikkerhedshul fundet i processorer fra Intel, AMD og ARM

Hackere kan du få adgang til følsomme oplysninger på din computer via sikkerhedsbristerne Meltdown og Spectre, der findes i stort set alle processorer til såvel pc'er som smartphones og tablets.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke blot et mindre sikkerhedsproblem, der er tale om. Bristen vedrører potentielt set alle moderne computere, smartphones og tablets. Det er først og fremmest Intel-processorer, der er kommet i søgelyset, men sikkerhedshullet er også tilstede i mange AMD-processorer og i de ARM-processorer, der sidder i de fleste mobile enheder i dag.

Der er tale om en sikkerhedsbrist, som har at gøre med en almindelig teknik, de fleste processorer bruger for at optimere ydelsen. Kort fortalt vil en processor, for at speede tingene op, handle ud fra, hvad den tror er sandt. Hvis det så viser sig, at det ikke er det, vil den stoppe handlingen og opfører sig, som om ingenting er hændt, men i denne proces kan data overføres til cachen. Det kan eksempelvis dreje sig om passwords og andre følsomme oplysninger. Via ondsindet software vil hackere kunne få adgang til at læse disse data i computerens hukommelse. Den del betegnes som Meltdown.

Bristen har tillige en anden del, der betegnes som Spectre. Her er der tale om et nedbrud af isoleringen mellem adskilte programmer, som betyder, at et program kan snyde sig til at læse oplysninger i et andet program. Således vil et ondsindet program kunne stjæle informationer fra et uskyldigt program. 

Sikkerhedsopdateringer allerede klar

Det var Googles sikkerhedsteam Project Zero, der opdagede bristen. Det skete allerede før nytår. Afsløringen var planlagt til d. 9. januar, så alle fornødne data kunne indhentes og fremlægges i en koordineret udmelding fra de involverede parter. Grundet læk af oplysninger valgte Google-temaet dog at udsende en officiel melding i går aftes. Læs den på Googles sikkerhedsblog.

Microsoft har allerede udsendt opdateringer, der beskytter Windows-brugere mod sikkerhedshullet, og der findes ligeledes fejlrettelser til Linux og OS X. 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS