Test: Edimax IC-6220DC: Smart udtænkt dørspion

Produktet er en elektronisk udgave af den klassiske dørspion, og da det går på internettet, er det fra ethvert opkoblet sted på kloden muligt at se, hvem der står ved døren, og tale med vedkommende.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

At dette specielle overvågningskamera er kommet med i stortesten, skyldes en overbevisende demonstration på IFA 2017.

Produktet er en elektronisk udgave af den klassiske dørspion, og da det går på internettet, er det fra ethvert opkoblet sted på kloden muligt at se, hvem der står ved døren, og tale med vedkommende.

Producenten af dørspionen er taiwanske Edimax, som fremstiller et bredt udvalg af netværksprodukter til privat- og erhvervskunder. Firmaet har ingen officiel distributør i Danmark, men både Proshop og ComputerSalg fører et stort antal produkter fra Edimax’ sortiment.

Besværlig installation

Dørkameraet består af to sektioner – en udendørs og en indendørs enhed. Den første enhed indeholder selve videokameraet, en bevægelsessensor, infrarøde lysdioder til nattesynet og en optisk dørspion.

Idéen er, at man piller en eksisterende spion ud af døren eller borer et 12 mm hul, hvorefter man monterer udendørsenheden og forbinder den mekanisk og elektrisk til en batterikasse på indersiden af døren. Det bør ikke være noget problem, for Edimax skriver på emballagen ”Fits any door thickness”.

I stedet for ”any” burde der have stået ”op til 50 mm”. Her i huset er de nye yderdøre 60 mm tykke, men efter et uautoriseret indgreb i indendørs enheden er det lykkedes at spænde enhederne sammen.

overvågning13 Smart konstruktion! En optisk dørspion med en gennemgående messingaksel forbinder udendørsenheden med batterikassen, som også rummer den kortrækkende sender og den øvrige elektronik.

Kort kabelfri rækkevidde

En anden lækker detalje ved IC6220DC er, at dørkameraet strømforsynes af fire AA-batterier og ikke kræver nogen kabling. Det kan dog ikke kommunikere direkte med en router, og derfor er en såkaldt gateway med i pakken. Denne lille enhed skal kobles til husets router med et LAN-kabel, hvad der ikke ville være noget problem, hvis kameraet leverede et kraftigt trådløst signal.

På Edimax’ IFA-stand fik vi indtrykket af, at afstanden mellem kameraet og gatewayen kan være adskillige meter. Ikke hos os. På den hårde måde har vi konstateret, at enhederne bør kunne se hinanden på under 2 m afstand – og gerne mindre. Ellers tager det evigheder – og kan blive umuligt – at få et billede på skærmen.

App og web

Edimax’ softwareudviklere har ikke manglet ambitioner, da de skrev kode til IC6220DC. Appen rummer masser af information og indstillingsmuligheder, og hvis man virkelig vil ind og pille i opsætningen, er der et EdiView Finder pc-program. Her kan man blandt meget andet vælge, hvor man vil gemme optagelserne. Dette kan gøres lokalt på et microSD-kort i gatewayen, på husets NAS eller i skyen på Google Drive.

Af uforklarlige årsager er optagetiden for hvert videoklip begrænset til 10 sekunder. Det kan være et fortidslevn fra dengang, da båndbredde og lagerplads var knappere ressourcer end i dag.

Den medfølgende PDF-manual på 72 sider ser ud til at være en let redigeret udgave af en vejledning til en tidligere kameramodel. Ikke alene er der beskrivelser af features, som åbenlyst ikke findes på IC-6220DC. Man skal også prøve sig frem for at udføre så basale operationer som nulstilling og parring af kameraet med den tilhørende gateway.

Når det hele er på plads, fungerer dørspionen tilfredsstillende. Man skærer sig ikke på kameraets VGA-opløsning, men bevægelsessensoren er pålidelig, og det er rart at få video, når nogen står ved døren. Det er også godt, at man i appen kan vælge et andet lydsignal end mobilens standard til sms.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S