Test: TP-Link LB120/LB130 LED-pære: Smart lys fra netværksfolk

Blandt de mange udfordrere til Hues markedsdominans er netværksfirmaet TP-Link, hvis pærer ikke kræver en bridge eller hub for at være intelligente.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Når det gælder routere og andre netværksenheder, har TP-Link et sortiment, der kan virke overvældende på de fleste af os. Så virker firmaets satsning på smarte pærer noget mindre ambitiøs med blot fire typer, alle med ”stor” E27-fatning og en form som almindelige glødelamper i 60 W-klassen.

Direkte Wi-Fi-opkobling

Vi har prøvet de to dyreste pærer, som ikke bare kan lysdæmpes, men også har henholdsvis hvidt lys med justerbar farvetemperatur og en komplet farvepalet at vælge fra.

Mere unikt er det, at pærerne kan nøjes med en almindelig Wi-Fi-opkobling. Mulighederne er færre end med Philips Hue, men hvis man ikke er vild med tivolistemning, kan det være til at leve med.

En lille detalje er standby-energiforbruget, som TP-Link har nedbragt til et niveau, der ikke kan registreres af vores effektmåler. Det vil sige, at vi taler om mindre end 0,1 W pr. pære, hvor Hue skal fødes med 0,3 W.

Nem opsætning

TP-Links smarthome-app hedder Kasa. Den installeres helt uden problemer og registrerer pærerne én ad gangen, efterhånden som de tilsluttes og konfigureres.

Hvis flere skal kunne styre lyset, er det rart, at en anden smartphone blot skal have appen installeret. Så finder den selv pærerne og åbner for styring af dem. Hvor svært skal det være?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S