Test: Epson XP-15000: Fotoprint i storformat

Vil du kæle for dine billeder og printe dem i storformat, får du fuld valuta her.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

XP-15000 er en dedikeret fotoprinter. Her er ikke mulighed for kopi, scan, fax, som du får i multi-funktionsprintere. Til gengæld kan den printe i stort format. Det er den eneste i testen, der leverer A3+-udskrifter. Trods dette er den dog ikke voldsomt stor. Den fremstår kompakt og stilren i sit sorte design.

Enkel opsætning

A3-papir placeres i bagenden af printeren, mens A4 og alt derunder placeres i den indbyggede skuffe i bunden.  Printeren er forholdsvis simpel at gå til. Du er ret hurtigt i gang med at printe.

Som på de to andre printere i testen er der mulighed for at udskrive fra både smartphone, tablet, computer og fra skyen. Epsons mobil-app er overskueligt designet og virkelig nem at gå til.Vælger du at udskrive fotos fra computeren foregår det ligeså ubesværet.

Betjeningen direkte fra printeren er dog ikke den nemmeste. Der er nemlig ingen touchskærm på printeren, så du må navigere med fysiske knapper i siden af displayet.

Stort farvespekter

Epson har valgt at anvende en ny type blæk til printeren, som blandt andet inkluderer en dedikeret grå samt en rød, der er skabt til at give et ekstra bredt farveområde.

Der er ikke en verden til forskel på kvaliteten af de print, du får ud af denne printer og Canons. Kontrasten er lidt højere, og der er samtidig en større varme i farverne hos Epson. Den er desuden, ganske som de selv hævder, i stand til at ramme nogle spektre i farveskalaen, som Canon ikke helt formår.

Det er småting, men det er dette, og så det faktum, at Epson har en større spændvidde i printformaterne, der gør, at den vinder som bedste fotoprinter i testen.

Et lille minus er dog, at den ved A4-udskrifter ikke er i stand til at skrive helt til kant. Den klarer det fint med A3, men A4-udskrifter har en smal hvid kant. Det er heldigvis en meget jævn kant, så den er til at leve med.

Til fotoentusiasten

Tekstudskrifter klarer printeren også fint, og den er ligeledes i stand til at skrive på cd’er og dvd’er. Så selvom det ikke er en decideret multifunktionsprinter, er det faktisk en maskine, der fint vil kunne dække printbehovet i mange hjem.

Den er dog som udgangspunkt henvendt til fotoentusiaster, men hvis du har tænkt dig at kæle for dine billeder og printe dem i storformat til dekorationer i hjemmet eller i virksomheden, får du fuld valuta her.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler søges til dynamisk virksomhed i Hvidovre

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Jyske Bank

    Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

    Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly