Test: Kodak Mini Shot: Kamera med indbygget printer

Kodak Mini Shot kan både skyde billeder og printe dem. Intet af det klarer den dog særlig godt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ligesom Polaroid-printeren har Kodak også en del kørende for sig allerede i navnet. Og præcis ligesom med Polaroid-printeren har Mini Shot desværre heller ikke meget andet kørende for sig. Dog har den et ekstra trick oppe i ærmet.

Fede filtre

Den grundlæggede funktionalitet er i det store hele fuldstændig identisk med de to andre lommeprintere.

Appen er dog her betydeligt mere klodset og anti-intuitiv at finde rundt i. Når du tror, du har tilført et fedt filter eller en smart ramme, ender du pludselig tilbage i startmenuen, helt fra bunden, og du må igang med at lokalisere effekterne igen.

Et plus er dog, at filtrene faktisk er ret fede, og det er nemt at bevare det redigerede billede på mobilen, hvis du vil bruge det i anden sammenhæng.

Mærkværdig format

Mini Shot printer ikke meget flottere end Zip, men omvendt Polaroid-printeren, er det faktisk farve og kontrast, der mangler. Billederne fra Mini Shot ser udvaskede og overeksponerede ud.

Det aflange format, den printer i, er også ret mærkværdigt og svært at få til at matche med almindelige billedformater.

Skyd og print

Mini Shot er dog ikke blot i stand til at printe. Det kan også selv skyde billeder.

På fronten er der et objektiv, på bagsiden et display og på toppen en gul udløserknap. Tilsammen gør de det muligt at tage digitale billeder på 10 MP, som så kan printes direkte fra kameraet.

Inden du skyder, er der mulighed for at tilføje filtre, rammer, aktivere blitz og andet. Efter billedet er skudt, kan du tjekke, om det er okay (hvis du ellers kan tyde noget fra det kornede display), men ikke foretage nogen ændringer i det. Hvis det er okay, kan du trykke ”print”, og det kommer ud i fysisk format.

På den måde har du reelt et instant-kamera, omend et digitalt et af slagsen, der giver dig øjeblikkelige print af dine billeder. Hvis billederne, du printer fra mobilen er ringe, så er de dog endnu ringere, når de er taget med Mini Shot.

Igen må vi anbefale at købe den ægte vare, et OneStep 2, der, selvom man ikke kan være sikker på, hvad man skyder, nok alligevel vil give bedre billeder i de fleste tilfælde.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S