3 åbner op for billigt bredbånd i hjemmet

3 melder sig på nu på banen som bredbåndsudbyder. Via sit 4G-netværk vil teleselskabet leverer billigt internet til de danske hjem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mere end 98% af Danmarks befolkning er dækket af 3’s 4G-netværk, og der er så meget fart på nettet, at 3 nu også vil sælge 4G-forbindelserne til danskerne som ’Internet til hjemmet’. Det nye abonnement til privatkunder koster 230 kr. om måneden og inkluderer 1 TB data, som ifølge 3 burde dække de fleste husstandes behov.

”Indtil nu har vores bredbåndsabonnementer indeholdt 3Likehome og 3Deling og derfor været prissat, så de ikke kunne udfordre de ’rene’ løsninger på markedet. Det laver vi om på nu ved at introducere Internet til hjemmet, som kun kan bruges i Danmark. Forbrugerrådet var forleden ude og kritisere stigende priser på bredbåndsmarkedet pga. lav konkurrence, så vi fornemmer, at vi kan komme godt fra start med vores skarpe tilbud,” siger David Elsass, der er direktør for privatkundemarkedet hos 3.

Slut med slatne kabelforbindelser

3’s tilbud om Internet til hjemmet inkluderer en gratis 4G-router fra Huawei, og det er kombinationen af en god router og et stærkt 4G-netværk, som giver 3 blod på tanden.

”Vores research viser, at mange danskere i dag lever med en halvsløj kablet bredbåndsforbindelse, som ikke dækker deres behov, og de har ikke noget kablet alternativ, fordi der ikke er andre selskaber, som har gravet kabler ned i området. Med vores lancering vil vi gerne bringe os selv på radaren for disse husstande. Vores 4G kan levere en god bredbåndsoplevelse rigtig mange steder i landet. Og så er den samtidig supernem at installere. Man behøver ikke vente på en montør, som kommer ’mellem 8 og 16’. Med et SIM-kort og en router er man online på fem minutter,” forklarer David Elsass fra 3.

3 lancerer også 3Business Bredbånd til erhvervskunderne med 1TB data. Læs mere her.

Fakta om Internet til hjemmet

230 kr. om måneden for 1 TB data
Hvis kunderne bruger 1 TB, kan de vælge at fortsætte med nedsat hastighed på 2 Mbit/s eller tilkøbe mere data til resten af måneden
Kan bruges i hele Danmark
Kunderne får Huaweis B525 router gratis med i abonnementet (Værdi: 1.699 kr.)
Kunderne kan tjekke dækningen i deres nærområde på https://www.3.dk/abonnementer/dakning/
Sælges fra 11. februar i alle kanaler hos 3
Læs mere om Internet til hjemmet her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job