Samsung kommer med OLED-tv

Ved CES-messen fik vi en forsmag på Samsungs nye QD-OLED-tv'er, der giver forbedringer i lysstyrke og farver sammenlignet med traditionelle OLED-tv'er.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samsung har holdt hårdnakket fast i QLED-teknologien, så der skal et godt argument til for nu at springe på OLED-vognen. Og det ser der faktisk ud til at være.

Bedre farver og lysstyrke

Samsungs variant af OLED, som vi fik en forsmag på CES-messen i forrige uge, hedder QD-OLED.

QD står for Quantum Dot. En blå OLED konverteres til røde og grønne kvanteprikker. I modsætning til W-OLED-skærmene, hvor farverne filtreres fra en hvid OLED, undgår man det tab af lys, som traditionelt er blandt af OLED-skærmenes største ulemper.

Med QD-OLED får man derfor både den uforlignelige kontrast man forbinder med OLED sammen med den store lysstyrke og stærke farvegengivelse man kender fra QLED-tv'erne.

QD-LED har også bedre betragtningsvinkler og færre refleksioner i skærmen end W-OLED-teknologien, som er markedets mest udbredte og den vi kender fra LG.

Ved CES viste Samsung et QD-OLED ved siden af et W-OLED-tv og det var tydeligt, at der var smæk på både lysstyrke og farvegengivelse i en anden grad.

Både som tv'er og computerskærme

Samsung har endnu ikke fremvist deres eget tv med QD-OLED-teknologi, men ved CES kunne Sony præsentere A95K, et tv baseret på Samsungs teknologi, som kommer i 55" og 65". Her kunne Alienware ligeledes afsløre en 34" gamingskærm, baseret på Samsungs QD-OLED-teknologi, som kommer i handlen senere på året.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen