Samsung kommer med OLED-tv

Ved CES-messen fik vi en forsmag på Samsungs nye QD-OLED-tv'er, der giver forbedringer i lysstyrke og farver sammenlignet med traditionelle OLED-tv'er.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samsung har holdt hårdnakket fast i QLED-teknologien, så der skal et godt argument til for nu at springe på OLED-vognen. Og det ser der faktisk ud til at være.

Bedre farver og lysstyrke

Samsungs variant af OLED, som vi fik en forsmag på CES-messen i forrige uge, hedder QD-OLED.

QD står for Quantum Dot. En blå OLED konverteres til røde og grønne kvanteprikker. I modsætning til W-OLED-skærmene, hvor farverne filtreres fra en hvid OLED, undgår man det tab af lys, som traditionelt er blandt af OLED-skærmenes største ulemper.

Med QD-OLED får man derfor både den uforlignelige kontrast man forbinder med OLED sammen med den store lysstyrke og stærke farvegengivelse man kender fra QLED-tv'erne.

QD-LED har også bedre betragtningsvinkler og færre refleksioner i skærmen end W-OLED-teknologien, som er markedets mest udbredte og den vi kender fra LG.

Ved CES viste Samsung et QD-OLED ved siden af et W-OLED-tv og det var tydeligt, at der var smæk på både lysstyrke og farvegengivelse i en anden grad.

Både som tv'er og computerskærme

Samsung har endnu ikke fremvist deres eget tv med QD-OLED-teknologi, men ved CES kunne Sony præsentere A95K, et tv baseret på Samsungs teknologi, som kommer i 55" og 65". Her kunne Alienware ligeledes afsløre en 34" gamingskærm, baseret på Samsungs QD-OLED-teknologi, som kommer i handlen senere på året.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S