Samsung kommer med OLED-tv

Ved CES-messen fik vi en forsmag på Samsungs nye QD-OLED-tv'er, der giver forbedringer i lysstyrke og farver sammenlignet med traditionelle OLED-tv'er.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samsung har holdt hårdnakket fast i QLED-teknologien, så der skal et godt argument til for nu at springe på OLED-vognen. Og det ser der faktisk ud til at være.

Bedre farver og lysstyrke

Samsungs variant af OLED, som vi fik en forsmag på CES-messen i forrige uge, hedder QD-OLED.

QD står for Quantum Dot. En blå OLED konverteres til røde og grønne kvanteprikker. I modsætning til W-OLED-skærmene, hvor farverne filtreres fra en hvid OLED, undgår man det tab af lys, som traditionelt er blandt af OLED-skærmenes største ulemper.

Med QD-OLED får man derfor både den uforlignelige kontrast man forbinder med OLED sammen med den store lysstyrke og stærke farvegengivelse man kender fra QLED-tv'erne.

QD-LED har også bedre betragtningsvinkler og færre refleksioner i skærmen end W-OLED-teknologien, som er markedets mest udbredte og den vi kender fra LG.

Ved CES viste Samsung et QD-OLED ved siden af et W-OLED-tv og det var tydeligt, at der var smæk på både lysstyrke og farvegengivelse i en anden grad.

Både som tv'er og computerskærme

Samsung har endnu ikke fremvist deres eget tv med QD-OLED-teknologi, men ved CES kunne Sony præsentere A95K, et tv baseret på Samsungs teknologi, som kommer i 55" og 65". Her kunne Alienware ligeledes afsløre en 34" gamingskærm, baseret på Samsungs QD-OLED-teknologi, som kommer i handlen senere på året.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job