Samsung kommer med OLED-tv

Ved CES-messen fik vi en forsmag på Samsungs nye QD-OLED-tv'er, der giver forbedringer i lysstyrke og farver sammenlignet med traditionelle OLED-tv'er.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samsung har holdt hårdnakket fast i QLED-teknologien, så der skal et godt argument til for nu at springe på OLED-vognen. Og det ser der faktisk ud til at være.

Bedre farver og lysstyrke

Samsungs variant af OLED, som vi fik en forsmag på CES-messen i forrige uge, hedder QD-OLED.

QD står for Quantum Dot. En blå OLED konverteres til røde og grønne kvanteprikker. I modsætning til W-OLED-skærmene, hvor farverne filtreres fra en hvid OLED, undgår man det tab af lys, som traditionelt er blandt af OLED-skærmenes største ulemper.

Med QD-OLED får man derfor både den uforlignelige kontrast man forbinder med OLED sammen med den store lysstyrke og stærke farvegengivelse man kender fra QLED-tv'erne.

QD-LED har også bedre betragtningsvinkler og færre refleksioner i skærmen end W-OLED-teknologien, som er markedets mest udbredte og den vi kender fra LG.

Ved CES viste Samsung et QD-OLED ved siden af et W-OLED-tv og det var tydeligt, at der var smæk på både lysstyrke og farvegengivelse i en anden grad.

Både som tv'er og computerskærme

Samsung har endnu ikke fremvist deres eget tv med QD-OLED-teknologi, men ved CES kunne Sony præsentere A95K, et tv baseret på Samsungs teknologi, som kommer i 55" og 65". Her kunne Alienware ligeledes afsløre en 34" gamingskærm, baseret på Samsungs QD-OLED-teknologi, som kommer i handlen senere på året.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S