Samsung kommer med OLED-tv

Ved CES-messen fik vi en forsmag på Samsungs nye QD-OLED-tv'er, der giver forbedringer i lysstyrke og farver sammenlignet med traditionelle OLED-tv'er.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samsung har holdt hårdnakket fast i QLED-teknologien, så der skal et godt argument til for nu at springe på OLED-vognen. Og det ser der faktisk ud til at være.

Bedre farver og lysstyrke

Samsungs variant af OLED, som vi fik en forsmag på CES-messen i forrige uge, hedder QD-OLED.

QD står for Quantum Dot. En blå OLED konverteres til røde og grønne kvanteprikker. I modsætning til W-OLED-skærmene, hvor farverne filtreres fra en hvid OLED, undgår man det tab af lys, som traditionelt er blandt af OLED-skærmenes største ulemper.

Med QD-OLED får man derfor både den uforlignelige kontrast man forbinder med OLED sammen med den store lysstyrke og stærke farvegengivelse man kender fra QLED-tv'erne.

QD-LED har også bedre betragtningsvinkler og færre refleksioner i skærmen end W-OLED-teknologien, som er markedets mest udbredte og den vi kender fra LG.

Ved CES viste Samsung et QD-OLED ved siden af et W-OLED-tv og det var tydeligt, at der var smæk på både lysstyrke og farvegengivelse i en anden grad.

Både som tv'er og computerskærme

Samsung har endnu ikke fremvist deres eget tv med QD-OLED-teknologi, men ved CES kunne Sony præsentere A95K, et tv baseret på Samsungs teknologi, som kommer i 55" og 65". Her kunne Alienware ligeledes afsløre en 34" gamingskærm, baseret på Samsungs QD-OLED-teknologi, som kommer i handlen senere på året.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S