Tyskland advarer mod brug af Kasperskys sikkerhedsprodukter

Krigen i Ukraine har mange konsekvenser. For sikkerhedsfirmaet Kaspersky får den alvorlige følger, efter at Bundesamt für Sicherheit nu advarer tyske virksomheder og institutioner imod at bruge selskabets løsninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Russiske virksomheder bliver skyet som ilden efter Ruslands angreb på Ukraine. Nu er sikkerhedsvirksomheden Kaspersky kommet i søgelyset i Tyskland.

I en opsigtsvækkende meddelelse advarer den tyske styrelse for it-sikkerhed, Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik, BSI, direkte mod brug af sikkerhedsløsningerne fra det russiske selskab, der i 1997 blev stiftet af Eugene Kaspersky.

BSI anbefaler, at virksomheder og regeringsinstitutioner med kritisk infrastruktur erstatter software og løsninger fra Kaspersky med produkter fra alternative leverandører.

Eugene Kaspersky udtalte sig ellers kritisk om krigen 1. marts på Twitter.

"Vi glæder os over starten på forhandlingerne for at løse den nuværende situation i Ukraine og håber, at det vil føre til et standsning af fjendtlighederne og et kompromis. Vi mener, at fredelig dialog er det eneste mulige instrument til at løse konflikter. Krig er ikke godt for nogen," skrev han.

Han fik dog fra mange sider kritik for at betegne invasionen som en "situation" og bruge et ord som "kompromis".

Trussel mod tyske virksomheder

BSI begrunder sin advarsel mod Kasperskys produkter med, at de vil kunne blive brugt til angreb mod tyske institutioner og virksomheder, også selv om virksomheden Kaspersky ikke selv ønsker det.

I meddelelsen fra BSI står der blandt andet:

"En russisk it-producent kan selv udføre offensive operationer, blive tvunget til at angribe målsystemer mod sin egen vilje eller blive udspioneret uden sin viden som et offer for en cybervirksomhed eller blive brugt som et værktøj til angreb mod sine egne kunder."

Det er ganske givet et alvorligt slag mod virksomheden Kasperskys muligheder for at drive forretning på det tyske – og det europæiske – marked med en advarsel af denne karakter fra en institution som BSI. Kaspersky har også kunder i Danmark.

Kaspersky har reageret på advarslen fra BSI. I en meddelelse forsvarer sikkerhedsvirksomheden sig med, at den er en privatejet virksomhed uden bånd til den russiske regering. Kaspersky opfatter advarslen fra BSI som politisk motiveret og forklarer, at selskabet er i kontakt med BSI for at afklare forholdene.

Allerede i 2017 forbød USA og Storbritannien brug af Kasperskys løsninger i offentlige computersystemer, skriver Washington Post, og den hollandske regering tog skridt til at udfase Kaspersky-produkter i 2018. En EU-rapport fra 2019 fandt dog ingen konkrete beviser på, at Kasperskys produkter har været brugt til hackning.

///

Vil du sikre dig mod hackere, som trænger ind i din computer og dit netværk?
Magasinet AOD er spækket med artikler om sikkerhed og advarer mod de seneste hackertricks.
Få et nyt magasin hver tredje uge med tests og indsigtsartikler

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Strategiske planlæggere til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Erfaren IT-profil til videreudvikling af MitID

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S