Tyskland advarer mod brug af Kasperskys sikkerhedsprodukter

Krigen i Ukraine har mange konsekvenser. For sikkerhedsfirmaet Kaspersky får den alvorlige følger, efter at Bundesamt für Sicherheit nu advarer tyske virksomheder og institutioner imod at bruge selskabets løsninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Russiske virksomheder bliver skyet som ilden efter Ruslands angreb på Ukraine. Nu er sikkerhedsvirksomheden Kaspersky kommet i søgelyset i Tyskland.

I en opsigtsvækkende meddelelse advarer den tyske styrelse for it-sikkerhed, Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik, BSI, direkte mod brug af sikkerhedsløsningerne fra det russiske selskab, der i 1997 blev stiftet af Eugene Kaspersky.

BSI anbefaler, at virksomheder og regeringsinstitutioner med kritisk infrastruktur erstatter software og løsninger fra Kaspersky med produkter fra alternative leverandører.

Eugene Kaspersky udtalte sig ellers kritisk om krigen 1. marts på Twitter.

"Vi glæder os over starten på forhandlingerne for at løse den nuværende situation i Ukraine og håber, at det vil føre til et standsning af fjendtlighederne og et kompromis. Vi mener, at fredelig dialog er det eneste mulige instrument til at løse konflikter. Krig er ikke godt for nogen," skrev han.

Han fik dog fra mange sider kritik for at betegne invasionen som en "situation" og bruge et ord som "kompromis".

Trussel mod tyske virksomheder

BSI begrunder sin advarsel mod Kasperskys produkter med, at de vil kunne blive brugt til angreb mod tyske institutioner og virksomheder, også selv om virksomheden Kaspersky ikke selv ønsker det.

I meddelelsen fra BSI står der blandt andet:

"En russisk it-producent kan selv udføre offensive operationer, blive tvunget til at angribe målsystemer mod sin egen vilje eller blive udspioneret uden sin viden som et offer for en cybervirksomhed eller blive brugt som et værktøj til angreb mod sine egne kunder."

Det er ganske givet et alvorligt slag mod virksomheden Kasperskys muligheder for at drive forretning på det tyske – og det europæiske – marked med en advarsel af denne karakter fra en institution som BSI. Kaspersky har også kunder i Danmark.

Kaspersky har reageret på advarslen fra BSI. I en meddelelse forsvarer sikkerhedsvirksomheden sig med, at den er en privatejet virksomhed uden bånd til den russiske regering. Kaspersky opfatter advarslen fra BSI som politisk motiveret og forklarer, at selskabet er i kontakt med BSI for at afklare forholdene.

Allerede i 2017 forbød USA og Storbritannien brug af Kasperskys løsninger i offentlige computersystemer, skriver Washington Post, og den hollandske regering tog skridt til at udfase Kaspersky-produkter i 2018. En EU-rapport fra 2019 fandt dog ingen konkrete beviser på, at Kasperskys produkter har været brugt til hackning.

///

Vil du sikre dig mod hackere, som trænger ind i din computer og dit netværk?
Magasinet AOD er spækket med artikler om sikkerhed og advarer mod de seneste hackertricks.
Få et nyt magasin hver tredje uge med tests og indsigtsartikler

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S