Test: Jabra Elite 7 Pro: Perfekt til samtaler

Designet er perfekt, og teknologisk set er sættet langt fremme. Lyden er dog ikke i topklasse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi kan godt tillade os lidt national stolthed, for danske Jabra kan med god ret kaldes fader til de helt trådløse øretelefoner.

Producenten var den første, som det for alvor lykkedes at skabe et ægte trådløst headset, og efterfølgende har producenten gjort et flot stykke arbejde med at forfine teknologien.

Perfekt design

Elite 7 Pro er Jabras mest avancerede model lige nu. Man fornemmer et stort know-how såvel i design som teknologi.

Elite 7 Pro sælges i en kompakt og stilren æske, og ørestykkerne er perfekt udformede – nemme at håndtere, stikker minimalt ud af ørerne og sidder trygt og godt, som var de formstøbt til din øregang.

Rig på funktioner

Med appen Jabra Sound+ er man nemt i gang. Her bliver man hjulpet til at finde den rette størrelse gummi samt opnå optimal støjreduktion og individuelt tilpasset lydprofil baseret på din hørelse.

Du kan også skræddersy betjeningen, vælge stemmeassistent (desværre ikke Google Assistant) og endda selv designe appens opsætning ved at flytte rundt på en række modulære widgets. Det er lækkert lavet og fungerer langt henad vejen udmærket.

Lidt småknaster hist og her slipper man dog ikke for. Headsettet mister forbindelse til appen af og til, og selvom der tydeligvis var ujævnheder i vores hørelse, blev vi aldrig helt sikre på, om der reelt var ændret noget i lyden, efter vores lytteprofil var oprettet. Det er ikke muligt at lave en A/B-sammenligning eller deaktivere profilen.

Suverænt til opkald

Gengivelsen er ikke desto mindre god. Der er flot balance og detaljerigdom, når du lytter til musik, dog føles lydbilledet lidt trangt.

Til opkald er Elite 7 Pro ret overlegen takket være en hær af avancerede mikrofoner. Støjreduktionen er også fin, men ikke i nærheden af de bedste rivaler.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet