Test: Kingston Fury Renegade 2 TB: Hurtigt og holdbart ssd-drev

Dette ssd-drev imponerer med høje læse- og skrivehastigheder. Vi kan bestemt anbefale drevet, hvis du ellers er parat til at betale prisen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis man søger en form for bevis om, hvor stor en succes Phison E18 PCIe-controllerchippen til ssd’er er blevet, kan man tænke på, at Kingston Fury Renegade 2TB ikke er det eneste af Kingstons M.2-drev, der bruger den. Kingston KC3000 rummer også E18-controlleren. Hvad er det, som gør E18 så populær?

Phison PS5018-E18 (det er dens fulde navn) er en ottekanals-controller, der er produceret på TSMC’s 12 nm-proces. Den er konfigureret med i alt fem cpu-kerner, og tre af dem bruger ARM’s Cortex R5 IP, mens de resterende to er udviklet af Phison selv.

Seriøst udstyr

Phison mener, at E18 kan klare 7,4 GB/s sekventiel læseydelse og 7 GB/s skrivning, hvortil kommer en sjat på en million IOPS. Disse sekventielle tal er ikke langt fra det teoretiske maksimale 8 GB/s gennemløb hos et PCIe 4.0 M.2-interface, som denne og alle de andre ssd’er i denne test bruger. Det er altså et ret seriøst stykke udstyr.

Kingstons specifikationer for denne brug af E18-controlleren svarer stort set til Phisons. De maksimale læsninger for denne 2 TB-version af Fury Renegade er angivet til 7300 MB/s, og skrivning når op på 7000 MB/s – igen med et IOPS-tal på en million. Bortset fra controlleren siger Kingston, at Fury Renegade bruger TLC NAND, uden at man går i detaljer.

Vi er imidlertid temmelig sikre på, at drevet bruger Microns seneste 176-lags-chips. Og det er godt. Det siger vi uden at pille den tynde aluminiums-varmespreder af. Det ville være synd at gøre det, for dens avancerede lag af grafen er optimeret med henblik på optimeret varmeafledning.

Stor skriveholdbarhed

Interessant nok har Fury Renegade-drevet faktisk en smule mindre anvendelig plads ved enhver given kapacitet i sammenligning med dens KC3000-Kingston-slægtning. Det giver mulighed for at forsyne Fury Renegade-drevet med større redundans og dermed overlegen skriveholdbarhed.

KC3000-drevet på 2 TB er angivet til 1600 TB skrivninger, mens 2 TB-versionen af Fury Renegade kommer op på hele 2000 TB. Der er naturligvis stort set ingen, som løber ind i 1600 TB-muren i den virkelige verden. Men ekstra holdbarhed er altid beroligende, navnlig i det lange løb.

Apropos forsyning har dette drev også en fornuftig tildeling af højtydende SLC-cache. Den maksimale vedvarende ydelse bliver leveret for hele 700 GB, før SLC-cachen løber tør, og den underliggende ydelse hos TLC-chipsene kommer for en dag. Det er mange data at jonglere med, og det betyder, at dette drev kun sjældent vil falde tilbage på TLC som afløser for SLC-ydelsen.

Blandt de hurtigste

Det kan ikke undgås, at der er en vis mængde overlapning blandt de Phison-baserede drev, når det drejer sig om ydelsen. Men man får svært ved at vride et stykke silkepapir ind mellem Fury-drevet og et drev som Seagate Firecuda 530, når det gælder maksimal sekventiel ydelse.

Når det gælder vilkårlig 4K-adgang, er historien den samme. Fury er med blandt de bedste. Det gav også et bemærkelsesværdigt godt resultat i PCMark 10’s drevtest, hvor det scorede topkarakter med 3177 point.

Lige så imponerende er det, at dette drev kører ved lav temperatur, selvom det mangler en stor køler. Vores temperaturmålinger topper ved 44 grader, og det gør det usandsynligt, at man løber ind i problemer med overophedning.

Det lover også godt for levetiden på grund af reduceret varmepåvirkning på drevets kredsløb. Alt dette betyder, at det er en god ssd med kun ét problem: Det er dyrt.

Læses lige nu

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS