Gammel sårbarhed dukket op i Python-modul – kan udnyttes med få kodelinjer

Programmeringssproget Python bliver brugt af programmører i hele verden, og nu er en 15 år gammel sårbarhed dukket op.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke kun i operativsystemer og apps, at der er sårbarheder. Det udbredte programmeringssprog Python er netop blevet ramt af en sårbarhed – eller rettere: Ramt af en 15 år gammel sårbarhed gemt i et af de moduler, Python er bygget op af.

Det er forskere på Trellix Advanced Center, der har fandt sårbarheden i onsdags, og de oplyser, at hundredtusindvis af repositories er blevet udsat for sårbarheden.

Sårbarheden er fundet i Pythons tarfile-modul, og hvad forskerne først troede var en zero day-sårbarhed, viser sig at være sårbarheden ved navn CVE-2007-4559, der først blev fundet tilbage i 2007 – som navnet også antyder.

Sårbarheden slår til, når TAR-arkiver pakkes ud, og gør det muligt for en angriber at overskrive tilfældige filer, ved at tilføje sekvensen ”…” til TAR-arkivets filnavn.

Blot seks linjer kode

TAR-filer er en samling af forskellige filer og metadata der bruges til at pakke en TAR-fil ud. Muligheden for at ændre på navnet kan hackerne også ændre på der, hvor filen skal pakkes ud. Samtidig kan TAR-fil-modulet også give brugeren mulighed for at ændre filens metadata, før den bliver føjet til TAR-arkivet. Herved kan angriberne skabe nye sårbarheder med så lidt som seks linjer af kode, fortæller forskerne fra Trellix Advanced Research Center i en pressemeddelelse.

Forskerne skriver også i en meddelelse, at sårbarheden er utrolig let at udnytte, og at den kræver ganske lidt kendskab om sikkerhed. Ifølge forskerne er der dog fuld gang i at patche Python-systemer både i open source-miljøer og i closed source-verdenen. Men de konstaterer også ganske naturligt, at det haster med at få lukket dette 15 år gamle hul så hurtigt som muligt.

Læses lige nu

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S