Europa-Parlamentet godkender stramme sikkerhedsregler for EU-myndigheder

Aftalen beskrives som EU-myndighedernes egen version af NIS2.

Artikel top billede

(Foto: Franck Do)

EU-Parlamentets industriudvalg har godkendt et lovudkast om at indføre fælles cybersikkerhedsstandarder på tværs af EU-institutioner.

Udkastet er EU-versionen af ​​det reviderede net- og informationssikkerhedsdirektiv NIS2, skriver mediet Euractive.

Målet er et "højt fælles niveau af cybersikkerhed i Unionens institutioner, organer, kontorer og agenturer," lyder det i udkastet.

"Vi skal sikre tilstrækkelige tekniske kapaciteter, viden og ressourcer til effektivt at tackle stadig mere sofistikerede cybersikkerhedstrusler," lyder det fra EU-parlamentariker Henna Virkkunen.

Argumentation for forslaget er at sikre EU-institutioner mod cyberangreb, som har været en stærkt stigende trussel de senere år.

Kommissionens forslag indfører fælles cybersikkerhedsstandarder såsom styringsrammer, risikovurderinger og forbedringsplaner for cybersikkerhed., samt at tilføre flere beføjelser og penge til EU-CERT

Det nyligt vedtaget parlamentariske udkast til betænkning indfører yderligere ansvar for CERT-EU, såsom at spille en koordinerende rolle i at opspore ​​sårbarheder og pålægge EU-CERT at foreslå kriterier og skalering for cybersikkerhedsrammer vedtaget af EU-enheder.

Derudover vil parlamentet også etablere CERT-EU som en "autonom interinstitutionel tjenesteudbyder for alle EU-enheder" integreret i en kommissionsafdeling med regelmæssige vurderinger af dens funktion.

Derudover vil tidsrammen for indrapportering af cyberhændelser blive tilpasset til kravene i NIS2. Derved skal en rapportering af en hændelse ske inden for 24 timer, og en vurdering af omfanget finde sted inden for 72 timer.

Der vil begynde triolog-forhandlinger om udkastet i de kommende uger.

Annonce

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S