Europa-Parlamentet godkender stramme sikkerhedsregler for EU-myndigheder

Aftalen beskrives som EU-myndighedernes egen version af NIS2.

Artikel top billede

(Foto: Franck Do)

EU-Parlamentets industriudvalg har godkendt et lovudkast om at indføre fælles cybersikkerhedsstandarder på tværs af EU-institutioner.

Udkastet er EU-versionen af ​​det reviderede net- og informationssikkerhedsdirektiv NIS2, skriver mediet Euractive.

Målet er et "højt fælles niveau af cybersikkerhed i Unionens institutioner, organer, kontorer og agenturer," lyder det i udkastet.

"Vi skal sikre tilstrækkelige tekniske kapaciteter, viden og ressourcer til effektivt at tackle stadig mere sofistikerede cybersikkerhedstrusler," lyder det fra EU-parlamentariker Henna Virkkunen.

Argumentation for forslaget er at sikre EU-institutioner mod cyberangreb, som har været en stærkt stigende trussel de senere år.

Kommissionens forslag indfører fælles cybersikkerhedsstandarder såsom styringsrammer, risikovurderinger og forbedringsplaner for cybersikkerhed., samt at tilføre flere beføjelser og penge til EU-CERT

Det nyligt vedtaget parlamentariske udkast til betænkning indfører yderligere ansvar for CERT-EU, såsom at spille en koordinerende rolle i at opspore ​​sårbarheder og pålægge EU-CERT at foreslå kriterier og skalering for cybersikkerhedsrammer vedtaget af EU-enheder.

Derudover vil parlamentet også etablere CERT-EU som en "autonom interinstitutionel tjenesteudbyder for alle EU-enheder" integreret i en kommissionsafdeling med regelmæssige vurderinger af dens funktion.

Derudover vil tidsrammen for indrapportering af cyberhændelser blive tilpasset til kravene i NIS2. Derved skal en rapportering af en hændelse ske inden for 24 timer, og en vurdering af omfanget finde sted inden for 72 timer.

Der vil begynde triolog-forhandlinger om udkastet i de kommende uger.

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S