Europa-Parlamentet godkender stramme sikkerhedsregler for EU-myndigheder

Aftalen beskrives som EU-myndighedernes egen version af NIS2.

Artikel top billede

(Foto: Franck Do)

EU-Parlamentets industriudvalg har godkendt et lovudkast om at indføre fælles cybersikkerhedsstandarder på tværs af EU-institutioner.

Udkastet er EU-versionen af ​​det reviderede net- og informationssikkerhedsdirektiv NIS2, skriver mediet Euractive.

Målet er et "højt fælles niveau af cybersikkerhed i Unionens institutioner, organer, kontorer og agenturer," lyder det i udkastet.

"Vi skal sikre tilstrækkelige tekniske kapaciteter, viden og ressourcer til effektivt at tackle stadig mere sofistikerede cybersikkerhedstrusler," lyder det fra EU-parlamentariker Henna Virkkunen.

Argumentation for forslaget er at sikre EU-institutioner mod cyberangreb, som har været en stærkt stigende trussel de senere år.

Kommissionens forslag indfører fælles cybersikkerhedsstandarder såsom styringsrammer, risikovurderinger og forbedringsplaner for cybersikkerhed., samt at tilføre flere beføjelser og penge til EU-CERT

Det nyligt vedtaget parlamentariske udkast til betænkning indfører yderligere ansvar for CERT-EU, såsom at spille en koordinerende rolle i at opspore ​​sårbarheder og pålægge EU-CERT at foreslå kriterier og skalering for cybersikkerhedsrammer vedtaget af EU-enheder.

Derudover vil parlamentet også etablere CERT-EU som en "autonom interinstitutionel tjenesteudbyder for alle EU-enheder" integreret i en kommissionsafdeling med regelmæssige vurderinger af dens funktion.

Derudover vil tidsrammen for indrapportering af cyberhændelser blive tilpasset til kravene i NIS2. Derved skal en rapportering af en hændelse ske inden for 24 timer, og en vurdering af omfanget finde sted inden for 72 timer.

Der vil begynde triolog-forhandlinger om udkastet i de kommende uger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Contract Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job