Indhold
14. august 1998: Det nye computerspil "Wargames" fra MGM har vist sig at indeholde en ekstra bonus i form af en virus, som installerer sig sammen med programmet.
MGM advarer, at man risikerer at inficere sin PC med Win32/Marburg.a-virus, når man registrerer sit spil elektronisk. Man kan dog udemærket spille selve spillet uden at få problemer, siger MGM, som lover at lægge en løsning op på sit website, i løbet af idag.
Win32/Marburg.a genererer en fejlmeddelelse hver dag, på samme tid, som virussen oprindelig blev installeret. Hvis ikke man fjerner Win32/Marburg.a igen, kan det angiveligt gøre styresystemet ustabilt. Det er usikkert, om den har andre effekter.
Tidligere på måneden har Win32/Marburg.a skabt problemer for det australske computerblad PC Power Play Magazine, som distribuerede den på CD-ROM til sine læsere. Det samme gjorde engelske PC Gamer Magazine i sidste måned, som også sælges i lokale udgaver i flere andre lande. I Danmark sælges kun den engelske version.