Fælles europæisk digital signatur er på vej

13 EU-lande skal deltage i et projekt, der skal munde ud i en europæisk digital signatur. Det bliver et sejt træk. lyder vurderingen.

Artikel top billede

I fremtiden bliver det lettere at være dansker, der arbejder i et andet EU-land.

Et nyt EU-projekt skal nemlig bane vejen for en fælles europæisk digital signatur.

Computerworld UK skriver, at 13 ud 27 EU-lande deltager i pilotprojektet, der skal sørge for, at EU-borgere får lettere adgang til offentlige online services i andre EU-lande.

Ifølge det britiske Identity & Passport Service, der leder projektet, skal projektet blandt andet sikre, at du kan få adgang til en online-selvangivelse, hvis du bor i et EU-land, men arbejdet i et andet.

Det britiske indenrigsministerium oplyser til Computerworld i Danmark, at Danmark ikke er blandt de 13 lande, som deltager i projektet, der går under navnet Stork (Secure idenTity acrOss boRders linKed).

Let teknik, tung implementering

Ejvind Jørgensen er underdirektør i Rambøll Management og har været involveret i flere store danske digitaliserings-projekter i den offentlige sektor.

Han tror, at EU-borgerne må spejde langt ud i fremtiden efter en fælles digital signatur.

"Jeg tror, at der vel gå meget lang tid, før projektet munder ud i en løsning. Jeg ser det mest af alt som en vision, men visioner er gode, fordi de er med til at sætte skub i udviklingen," siger Ejvind Jørgensen, der har mere end 20 års erfaring med it-udvikling i det offentlige.

Han mener, at løsningen givetvis er overkommelig på det tekniske plan, men understreger, at implementeringsprocessen bliver den største udfordring for deltagerne i pilotprojektet.

"Tænk på hvor lang tid det tager at få en løsning på plads alene i et enkelt land. Det ikke svært at forestille sig, hvordan implementeringsprocessen vil blive på tværs af 27 lande på forskellige udviklingsniveauer og med forskellig kulturel baggrund," siger Ejvind Jørgensen.

Her er den største udfordring

Carsten Schürmann, lektor på IT-Universitet i København, mener ligesom Ejvind Jørgensen, at den tekniske del af løsningen er forholdsvis overkommelig.

Han mener, at den største udfordring bliver at sikre borgernes tillid til den digitale signatur.

"Det er nødvendigt, at borgerne har tillid til sikkerheden. Vil man overlade administration til et hvilket som helst firma? Og hvordan er loven om beskyttelse af persondata i det land, hvor firmaet er baseret," spørger Carsten Shürmann, der blandt andet har forsket i sikkerheden ved elektroniske valg.

Behov skal være lokomotivet

Det er dog ikke blot borgernes tillid, der skal sikres, hvis Stork-projektet skal munde ud i en succesfuld løsning.

Løsningen skal også tilfredsstille et klart behov.

Ejvind Jørgensen fremhæver netbank-løsninger, som et eksempel på en digitale løsning, der har fået succes, fordi den har ramt et behov i befolkningen.

Han har derimod svært ved at få øje på det behov, der skal fungere som lokomotiv for en europæisk digital signatur.

"Spørgsmålet er, om eksempelvis online-behandling af skattekort rammer et behov hos EU-borgerne i så stort et omfang, at det kan blive drevet frem fra Grækenland i syd til Norge i nord og Baltikum i øst," siger Ejvind Jørgensen.

Stork-projektet vil løbe over tre år og få et budget på 10 millioner euro eller 75 millioner kroner.

De løsninger og erfaringer, som bliver indhøstet gennem projektet, vil blive delt med alle medlemsstater og kommer til at munde ud i række konkrete forsøg med løsninger på tværs af medlemslandenes grænser, skriver Computerworld UK.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S