Er antivirus-software på computeren snart historie?

Alle de store antivirus-leverandører flytter dele af deres løsninger op i skyen. Virusjagten belaster nemlig arbejdscomputeren utrolig meget og opfattes som et forstyrrende element af brugerne.

Artikel top billede

Den permanente jagt på ond kode og virus flytter fra desktoppen og op i skyen. Alle store aktører på området, blandt andre Symantec, Panda, Trend Micro og McAfee er på vej eller er der allerede.

Ifølge Patik Bylund, Symantecs tekniske chef i Sverige er grunden indlysende. Det handler om at minimere antallet af sikkerhedsrelaterede processorcykler på klient-maskinen. Så meget som muligt skal op i skyen, mener han.

"Vi har lige flyttet en række sikkerhedstjenester til skyen. For eksempel beskyttelse af e-post, surftrafik og chat," siger Patrik Bylund.

Branchekollega Kudret Karan, der er salgschef i Trend Micro, går et skridt længere. Han mener, at antivirusprogrammer på computeren som koncept er afgået ved døden.

"Den nu op til 50 MB store virusdefinitionsfil skulle eksempelvis sendes ud til klienten flere gange i minuttet, hvis brugeren skulle være 100 procent beskyttet," siger Kudret Karan.

Sikkerhedseksperten Predrag Mitrovic fra Truesec roser de store antivirusproducenters initiativ med at gå over til cloud-baseret eftersøgning, identificering og uskadeliggørelse af ond kode.

"Det er præcis det, jeg har efterlyst," siger han.

Mange argumenter for cloud

Predrag Mitrovic har mange argumenter for, at beskyttelse mod skadelig kode hører hjemme i cloud computing og ikke på skrivebordet.

Det bliver eksempelvis meget lettere for brugeren at håndtere, og man kan reagere langt hurtigere på nye trusselsbilleder, når definitioner af virus og andet ondsindet kode findes i skyen og ikke behøver blive distribueret ud.

Risikoeksponeringen bliver mindre, når antivirusprogrammet ikke befinder på den computer, der står til at blive ramt af virussen.

Dertil kommer naturligvis den forbedrede performance, som kommer klient-maskinerne til gode.

"Jeg har faktisk svært ved at se nogen ulemper ved at flytte det til skyen," siger Predrag Mitrovic.

Det har Dag Lanerfeldt også. Han er it-chef i Sida, der er den svenske pendant til danske Danida, og billiger tendensen til, at flere og flere programmer bliver flyttet væk fra det interne it-miljø.

"Alt, der gør det lettere for virksomhederne at håndtere klienterne, er af det gode. Det betyder, at man kan bruge mere tid på virksomhedsudvikling, siger Dag Lanerfeldt.

Han tilføjer, at det selvfølgelig er afgørende, at antivirus i skyen giver samme beskyttelse, som vi har i dag.

Eva Berg er tidligere it-chef ved Sahlgrenska Akademin og nu it-rådgiver på Göteborgs universitet. Hun synes, det er en god ide at flytte fra skrivebordet til skyen. Det er ikke usædvanligt, at for eksempel forskere bruger deres computere til tunge analyser og beregninger.

"Al processorkraft, der kan spares, er godt. Jeg er meget positiv indstillet," siger Eva Berg.

Oversat af Birte Matsen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job