Danske banker politianmeldt på grund af it-fejl

Finanstilsynet melder fire danske banker til politiet på grund af en it-fejl.

Artikel top billede

En it-bøf har fået Finanstilsynet til at melde fire danske banker til politiet for manglende indberetninger til Finanstilsynet af handler med børsnoterede værdipapirer, de såkaldte TRS-data.

De fire banker, der er blevet politianmeldt, er Jyske Bank, Skælskør Bank, Etrade Bank og BankInvest.

Flere af bankerne erkender, at de over en længere periode har forsømt at indberette de pågældende data til tilsynet.

De undskylder sig med, at forsømmelsen skyldes, at Finanstilsynet ændrede i det elektroniske indberetningssystem, hvor bankerne selv skulle sætte flueben i et XML-skema, hvis indberetningerne skulle køre automatisk.

Kryds mangler

"Og det kryds får man ikke sat, og det er en rigtig ærgelig fejl", siger Henrik Borup Jeppesen, administrerende direktør i Skælskør Bank.

Skælskør Bank blev først opmærksom på fejlen mange måneder efter, da BEC - det tidligere Bankernes EDB Central - gjorde banken opmærksom på de manglende indberetninger, hvorefter fejlen blev rettet.

"Hvis man skal være lidt spids, er det jo tankevækkende, at vi i hele perioden intet får at vide fra Finanstilsynet om, at vi ikke indberetter," siger Henrik Borup Jeppesen.

BankInvest har en lignende forklaring på problemet.

"For at undgå lignende situationer fremover har vi truffet en række interne foranstaltninger. Vi vil dog også gerne opfordre Finanstilsynet til at vejlede og informere mere indgående, når der sker ændringer af denne slags," siger Andrea Panzieri, investeringsdirektør i BankInvests fondsmæglerselskab, til Børsen.

Finanstilsyn: Det er et compliance-problem

Hos Finanstilsynet oplyser kontorchef Hanne Råe Larsen, at ændringerne i dele af systemet fandt sted i 2008.

Hun understreger, at Finanstilsynet ikke har anmeldt de fire banker til politiet "som en tyv i natten", der ud af det blå er faret frem med brask og bram.

"Vi er af den klare opfattelse, at vi har haft en tæt dialog med både værdipapirhandlerne og med brancheorganisationerne om de pågældende ændringer. Der har været ført drøftelser, ligesom vi løbende har orienteret via nyhedsbreve og lignende," siger hun.

Langt de fleste banker handler også med værdipapirer. Og bortset fra de pågældende fire banker har de øvrige indrettet sig efter ændringerne.

Compliance-problem

Hanne Råe Larsen peger på, at fejlene kan skyldes, at de elektroniske indberetninger til Finanstilsynet er blevet opfattet som en it-mæssig opgave, hvor virksomhederne måske i stedet skulle anlægge en compliance-mæssig indgang til opgaven.

"Man ville nok kunne forskånes for en del anliggender, hvis man anlagde en compliance-mæssig vinkel på indberetningerne," siger hun.

Sagen vil efter alt at dømme ende med, at de fire banker får en bøde.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect