Spam er en profitabel forretning

Spam er et af internettets største irritationsmomenter, og man kunne derfor foranlediges til at tro, at spam er uden effekt på modtagerne. Men det er ikke tilfældet - tværtimod er spam-reklamer særdeles indbringende.

Både private internetbrugere og virksomheder betragter uønsket reklame som et af internettets største irritationsmomenter, og gør en stor indsats for at forhindre det i at nå modtageren.

Derfor er det logisk at konkludere, at spam og anden uønsket internetreklame ikke kan have nogen effekt på modtagerne, der jo gør alt for at undgå reklamen.

Undersøgelser viser imidlertid, at spammere har en meget god grund til fortsat at satse på reklamer for piller og porno. Spam er nemlig en særdeles indbringende indtægtskilde, skriver amerikanske Wired.

I modsætning til papirforsendelser er der ingen eller kun få omkostninger forbundet med udsendelse af millioner af spam-mails. Det indebærer, at kunderne ikke skal købe ret meget, før spammernes udgifter dækkes.

Ved papirforsendelser skal annoncøren være heldig, hvis 2 procent af modtagerne vælger at købe de produkter, der reklameres for. Ved spamforsendelser med en million modtagere, der reklamerer for et produkt til 20 dollars, kræves, at 0,1 procent vælger at købe produktet for at opnå en indtjening på 20.000 dollars.

Ifølge en undersøgelse udformet af Direct Marketing Association brugte forbrugerne i 2003 omkring 32 milliarder dollars på produkter, som de havde fået kendskab til via reklamer på internettet.

Mens spam er en indbringende kilde for spammerne, er det en kendt sag, at spam har store omkostninger for det omgivende samfund. Over 60 procent af samtlige e-mail-forsendelser var spam i 2003, og tallet stiger støt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S