Spam er en profitabel forretning

Spam er et af internettets største irritationsmomenter, og man kunne derfor foranlediges til at tro, at spam er uden effekt på modtagerne. Men det er ikke tilfældet - tværtimod er spam-reklamer særdeles indbringende.

Både private internetbrugere og virksomheder betragter uønsket reklame som et af internettets største irritationsmomenter, og gør en stor indsats for at forhindre det i at nå modtageren.

Derfor er det logisk at konkludere, at spam og anden uønsket internetreklame ikke kan have nogen effekt på modtagerne, der jo gør alt for at undgå reklamen.

Undersøgelser viser imidlertid, at spammere har en meget god grund til fortsat at satse på reklamer for piller og porno. Spam er nemlig en særdeles indbringende indtægtskilde, skriver amerikanske Wired.

I modsætning til papirforsendelser er der ingen eller kun få omkostninger forbundet med udsendelse af millioner af spam-mails. Det indebærer, at kunderne ikke skal købe ret meget, før spammernes udgifter dækkes.

Ved papirforsendelser skal annoncøren være heldig, hvis 2 procent af modtagerne vælger at købe de produkter, der reklameres for. Ved spamforsendelser med en million modtagere, der reklamerer for et produkt til 20 dollars, kræves, at 0,1 procent vælger at købe produktet for at opnå en indtjening på 20.000 dollars.

Ifølge en undersøgelse udformet af Direct Marketing Association brugte forbrugerne i 2003 omkring 32 milliarder dollars på produkter, som de havde fået kendskab til via reklamer på internettet.

Mens spam er en indbringende kilde for spammerne, er det en kendt sag, at spam har store omkostninger for det omgivende samfund. Over 60 procent af samtlige e-mail-forsendelser var spam i 2003, og tallet stiger støt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere