LG og Philips bygger verdens største fladskærmsfabrik

Med en investering på 28 milliarder kroner vil LG og Philips bygge verdens største fladskærmsfabrik og tage konkurrencen op med Samsung.

Markedet for fladskærme i store størrelser til tv-brug vokser eksplosivt i disse år, og det hollandsk-koreanske jointventure LG.Philips vil nu for alvor erobre en bid af kagen. Med en investering på 28 milliarder kroner vil LG og Philips' fælles selskab bygge verdens største fladskærmsfabrik.

Fabrikken skal stå klar i foråret 2006 og i første omgang producere 45.000 fladskærme om måneden primært i størrelsen fra 42 til 47 tommer. Gradvist skal produktionen øges til 90.000 skærme om måneden.

Med fabrikken udfordrer LG.Philips for alvor konkurrenten Samsung til kamp. Samsung er i dag markedsleder og er i øjeblikket selv i gang med at opføre en fabrik, som skal stå klar allerede næste år. Den skal producere 32-tommer skærme.

Udmeldingen fra LG.Philips om den nye fabrik kommer efter at selskabet for nylig kunne præsentere et regnskab for tredje kvartal af 2004, hvor netop skuffende salg af fladskærme var med til at indbringe selskabet et fald i nettoresultatet på 18 procent til 1,5 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S