Ny alliance styrker BEA i kampen med IBM

Et strategisk samarbejde mellem Veritas Software og BEA Systems skal skabe markedets første åbne platform for utility computing til store virksomheder.

Et strategisk samarbejde mellem Veritas Software og BEA Systems skal skabe markedets første åbne platform for utility computing til store virksomheder. Samarbejdet omfatter fælles udvikling, salg og markedsføring, og det forstærker fronten mellem BEA og IBM.

»En integreret applikationsplatform på en infrastruktur, som understøtter utility computing, har hidtil krævet, at hardware og software kom fra samme leverandør. Alliancen mellem Veritas og BEA skaber et reelt alternativ, eftersom det nu kan lade sig gøre at udnytte tidligere investeringer i hardware og software og endda lægge grunden til en integreret utility computing-infrastruktur,« siger William P. Hurley, senior analyst i Enterprise Application Group.

Den integrerede platform baserer sig på Veritas´ værktøj til optimering af ydelse (Indepth til J2EE) til høj tilgængelighed (Cluster Server) og til automatiseret serverkonfiguration (OpForce) i kombination med BEAs tilpasningsserver Weblogic og med Tuxedo, som håndterer transaktioner. De fælles løsninger er platformsuafhængige.

Shawn Willett fra det amerikanske analysefirma Current Analysis vurderer, at alliancen styrker BEA i kampen mod IBM.

»Dette er en styrkelse af BEAs hånd i spillet mod IBM inden for utility computing. Det tilfører et ekstra management-lag, som der er brig for i forbindelse med denne type applikationer,« lyder hans vurdering i det amerikanske CRN.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S