Router-krig får omsætningen til at falde

Nye netværksleverandører indtager Europa. Det skærper konkurrencen og har sat yderligere skub i det eksisterende prisfald.

Nye netværksleverandører indtager Europa. Det skærper konkurrencen og har sat yderligere skub i det eksisterende prisfald. Konsekvensen er blevet, at omsætningen på router-markedet er faldet i andet kvartal sammenlignet med første kvartal.

Ifølge analysevirksomheden IDC faldt router-omsætningen i EMEA-området (Europa, Mellemøsten og Afrika) med 7,6 procent til 5,87 milliarder kroner. Det er især high-end-markedet og det prisfølsomme marked for små virksomheder og hjemmebrugere, som er gået tilbage.

»Router-markedet i EMEA bliver i stigende grad konkurrencepræget i takt med, at et voksende antal leverandører går ind i markedet, og det har en særlig negativ indflydelse på prisudviklingen i den lavere ende af router-markedet, siger senioranalytiker Peter Hulleman fra IDC.

I det vigende marked har Siemens, Linksys og Netopia øget markedsandele, mens Cisco - eksklusive Linksys - gik tilbage på grund af omsætningsfaldet i den høje ende af markedet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse