Adobe Reader får ekstra sikkerhed

Adobe tilføjer nu et ekstra lag beskyttelse til sin pdf-læser der skal forhindre angreb på computeren.

Artikel top billede

Den populære pdf-læser Adobe Reader har været målet for et stort antal angreb i den seneste tid – og det er nok ikke så underligt, når man tænker på, at programmet ligger på stort set alle computere. Men i stedet for blot at lukke det ene sikkerhedshul efter det andet, vil Adobe Systems nu tage sandboxing-teknologi i brug for at isolere kode i Adobe Reader fra andre dele af computeren.

Det betyder kort fortalt, at JavaScripts og anden kode i pdf-dokumenter kører i en sandkasse, hvor koden ikke kan installere eller slette filer eller på andre måder få direkte adgang til systemet. Det skulle begrænse risikoen for, at pdf-dokumenter kan plante ondsindet kode på computeren.

Adobe Reader kan stadig kommunikere direkte med operativsystemet, men applikationer som kører inde i programmet bliver altså fremover holdt i kort snor.

Denne ”Protected Mode” bliver aktiveret som standard i den næste version af Adobe Reader til Windows, der kommer senere i år, men den kommer ikke til Mac-versionen. Adobe begrunder dette med, at langt de fleste angreb retter sig mod Windows.

Microsoft bruger en lignende teknologi i Office 2010 og Google har også sandbox-teknologi i sin Chrome-browser. Adobe fortæller, at man har samarbejdet med både Microsoft og Google om den nye teknologi.

Og problemet er ganske alvorligt for softwarefirmaet. Adobe Reader ligger i toppen af listen over de programmer, der har flest sikkerhedshuller som bliver udnyttet aktivt, og manipulerede pdf-filer repræsenterer næsten halvdelen af alle webbaserede angreb.

Sidste år advarede F-Secure ligefrem mod at bruge Adobe-software og alene i sidste måned måtte Adobe lukke 17 kritiske huller i Reader og Acrobat.

Og der er faktisk alternative pdf-læsere, som Foxit Reader og Nitro PDF Reader, ligesom Google arbejder på at integrere sin egen pdf-læser med sandboxing-teknologi i Chrome.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks