Microsoft: EU bør lære af amerikansk afgørelse

Microsoft vandt en historisk sejr i softwareindustriens historie i sidste uge, da selskabet blev renset for anklager om en monopollignende position på det amerikanske softwaremarked. Microsoft mener, at EU bør lære af den amerikanske afgørelse.

Microsoft står foran en afgørende sag om, hvorvidt Microsofts dominans på det europæiske marked er i strid med europæiske konkurrenceregler.

Microsoft mener, at EU bør tage ved lære af en amerikansk afgørelse fra sidste uge, som frikender softwaregiganten for en monopollignende position på softwaremarkedet.

I juni 2000 vurderede en amerikansk domstol, at Microsofts markedsposition er så dominerende, at selskabet skulle splittes i to, og at browseren Internet Explorer ikke skulle integreres som en del af Windows. Dette for at støtte den fri softwares konkurrencedygtighed.

En amerikansk appelret afgjorde i sidste uge, at ingen af kravene vil blive gennemført, og at Microsoft kan fortsætte sin forretningsstruktur som hidtil, med mindre staten Massachusetts, som ikke er enig i domsafgørelsen, beslutter sig for at anke sagen. I så fald vil sagen blive genoptaget.

"Jeg håber, at europæerne og andre rundt om i verden vil tage sig tid til at gennemlæse afgørelsen. Den omhandler mange af nøjagtig de samme emner og spørgsmål, som er kernen i den europæiske sag," siger Brad Smith, chefjurist hos Microsoft.

Analytikere er i tvivl om, hvorvidt afgørelsen i den amerikanske appelret får indflydelse på den europæiske sag, fordi den amerikanske og europæiske appelret arbejder vidt forskelligt med denne type sager.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse