Mobilen kan dø under skiferien

Pas på de elektroniske produkter under skiferien. Kondensvand kan ødelægge elektronikken.

Artikel top billede

Mange drager på skiferie i den kommende uge og medbringer deres mobiltelefoner, musikafspillere, digitale kameraer og andre mobile enheder. Den lange køretur kan fordrives med spillemaskiner og dvd-afspillere. Men pas på, lyder advarslen fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen. Temperaturchok kan skabe kondensvand og det kan ødelægge elektroniske produkter.

Kondensvand opstår typisk når kameraudstyr og anden elektronik flyttes fra kulden og ind i varmen. Det kan for eksempel ske, når man går fra kolde pister og ind i varme stuer med telefoner og kameraer i lommerne.

Hvis uheldet er ude, kommer den enkelte forbruger normalt selv til at dække regningen.

"Hvis spillemaskinen, dvd-afspilleren eller mobiltelefonen holder op med at virke på grund af fugt, så vil der sjældent være en redning at hente i reklamationsretten. Den gælder kun for fejl, som sælgeren er ansvarlig for, og sælgeren kan sjældent gøres ansvarlig for, at deres produkter bliver udsat for fugt," siger Henrik Lundgaard Sedenmark, der er jurist i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

I en aktuel sag i Forbrugerklagenævnet afgjorde den sagkyndige, at en fugtskade var årsag til, at en Nintendo spilkonsol var holdt op med at virke. Forbrugerne havde fortalt, at han havde efterladt sin søns Nintendo i bilen natten over, og det kan have været årsagen til, at der var trængt fugt ind i den.

"Det er ikke bare mobiltelefonerne, der bryder sammen i fugtige jakkelommer. Andre typer elektronik, som spillemaskiner, små dvd-afspillere og kameraudstyr er også udsat, hvis de bliver udsat for temperaturchock. Det vil forbrugerne ofte selv være ansvarlige for, og taber derfor hvis de klager efterfølgende," siger Henrik Lundgaard Sedenmark.

Det generelle råd er, at man først skal tænde elektroniske produkter når de har samme temperatur som omgivelserne og kondensvandet er fordampet. Desuden bør man undgå at lægge elektroniske produkter sammen med vådt eller fugtigt tøj eller opbevare dem i lommer, der bliver fugtige af sne eller regn. Det er heller ikke en god ide at anbringe dem tæt på kroppen, hvor de også kan blive udsat for fugt fra sved – for eksempel fra skiundertøjet.

Hvis der er mistanke om, at et elektronisk produkt er udsat for dug, kan det muligvis reddes ved at slukke apparatet, fjerne batteriet og andre løsdele og lægge dem på en varm radiator, så vandet både kan løbe ud og fordampe.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S