Mobilen kan dø under skiferien

Pas på de elektroniske produkter under skiferien. Kondensvand kan ødelægge elektronikken.

Artikel top billede

Mange drager på skiferie i den kommende uge og medbringer deres mobiltelefoner, musikafspillere, digitale kameraer og andre mobile enheder. Den lange køretur kan fordrives med spillemaskiner og dvd-afspillere. Men pas på, lyder advarslen fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen. Temperaturchok kan skabe kondensvand og det kan ødelægge elektroniske produkter.

Kondensvand opstår typisk når kameraudstyr og anden elektronik flyttes fra kulden og ind i varmen. Det kan for eksempel ske, når man går fra kolde pister og ind i varme stuer med telefoner og kameraer i lommerne.

Hvis uheldet er ude, kommer den enkelte forbruger normalt selv til at dække regningen.

"Hvis spillemaskinen, dvd-afspilleren eller mobiltelefonen holder op med at virke på grund af fugt, så vil der sjældent være en redning at hente i reklamationsretten. Den gælder kun for fejl, som sælgeren er ansvarlig for, og sælgeren kan sjældent gøres ansvarlig for, at deres produkter bliver udsat for fugt," siger Henrik Lundgaard Sedenmark, der er jurist i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

I en aktuel sag i Forbrugerklagenævnet afgjorde den sagkyndige, at en fugtskade var årsag til, at en Nintendo spilkonsol var holdt op med at virke. Forbrugerne havde fortalt, at han havde efterladt sin søns Nintendo i bilen natten over, og det kan have været årsagen til, at der var trængt fugt ind i den.

"Det er ikke bare mobiltelefonerne, der bryder sammen i fugtige jakkelommer. Andre typer elektronik, som spillemaskiner, små dvd-afspillere og kameraudstyr er også udsat, hvis de bliver udsat for temperaturchock. Det vil forbrugerne ofte selv være ansvarlige for, og taber derfor hvis de klager efterfølgende," siger Henrik Lundgaard Sedenmark.

Det generelle råd er, at man først skal tænde elektroniske produkter når de har samme temperatur som omgivelserne og kondensvandet er fordampet. Desuden bør man undgå at lægge elektroniske produkter sammen med vådt eller fugtigt tøj eller opbevare dem i lommer, der bliver fugtige af sne eller regn. Det er heller ikke en god ide at anbringe dem tæt på kroppen, hvor de også kan blive udsat for fugt fra sved – for eksempel fra skiundertøjet.

Hvis der er mistanke om, at et elektronisk produkt er udsat for dug, kan det muligvis reddes ved at slukke apparatet, fjerne batteriet og andre løsdele og lægge dem på en varm radiator, så vandet både kan løbe ud og fordampe.

Læses lige nu

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S