Ny toldsats vil gøre pc-monitorer dyrere

Et enkelt EU-land, Holland, begynder allerede nu at pålægge importerede pc-monitorer en ny 14 procents told, selv om toldændringen endnu ikke er godkendt af EU-kommissionen. Det kan få betydning for skærmpriserne i hele Europa, idet mange monitorer til det europæiske marked importeres gennem Rotterdam.

I øjeblikket lægges der ikke told på computer-monitorer, men teknologiske fremskridt - eksempelvis muligheden for at forsyne lcd-monitorerne med en tv-tuner - har ført til, at EU ønsker at omklassificere skærmene, så de skal toldsættes på linje med tv-apparater og plasmaskærme.

Beslutningen skal først underskrives af EU-kommissionen, som i øjeblikket bestormes af lobbyister fra monitor-producenterne, men det har åbenbart ikke påvirket tolderne i Rotterdam.

Ifølge det britiske Computer Reseller News vil organisationen European Information, Communications and Consumer Electronics Technology Industry Associations holde møder med EU mandag i denne uge - i et forsøg på at påvirke beslutningen om den nye told.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job