Europæiske softwarefirmaer danner fælles organisation

En gruppe af softwareproducenter er gået sammen om at stifte en europæisk brancheorganisation.

Ved et arrangement i Europaparlamentet den 20. oktober blev den nye European Software Association med 26 medlemmer officielt stiftet. Foreningen skal repræsentere den europæiske softwareindustri og spille en aktiv rolle i dialogen med EU og andre interesse-organisationer.

»Vi ser frem til at etablere et bedre samarbejde mellem softwareproducenter med fælles udfordringer i Europa, samt skabe et frugtbart samarbejde med EUs institutioner. Ved at etablere en konstruktiv dialog med centrale europæiske beslutningstagere, skal slutbrugerne kunne nyde godt af endnu bedre løsninger tilpasset deres behov,« siger foreningens vicebestyrelsesformand Eilert Hanoa, der er adm. direktør i norske Mamut.

Han fortæller at foreningen blandt andet skal fremme en fælles politik og vidensdeling, støtte forskning og udviklingsmiljøer med konkrete programmer og samarbejde med handelsorganisationer, som repræsenterer andre brancher.

»Foreningen er slagkraftig med en række af Europas ledende softwareproducenter, hvor bl.a. SAP, Microsoft, Unit4Agresso, Business Objects og CEGID er repræsenteret. Vi håber at flere danske softwareproducenter ser værdien i at deltage aktivt i udformningen af deres fremtidige konkurrencesituation i Europa,« siger Eilert Hanoa.

Det forventes at antallet af medlemmer vil stige betydeligt i den kommende tid.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S