Danmark går efter posten som forskningskommissær

Statsminister Anders Fogh Rasmussen forsøger angiveligt at sikre Danmark posten som forskningskommissær i den nye EU-kommission.

Som et af de sidste lande mangler Danmark at udpege en kommissær til den nye EU-kommission. Ifølge Berlingske Tidende er forklaringen, at statsminister Anders Fogh Rasmussen fra sit sommerresidens i Sydfrankrig arbejder intenst på at sikre Danmark posten som forskningskommissær.

Den post hører normalt ikke til i den tunge ende, men med det nye 4-årige EU-budget sker der en dramatisk oprustning af området, for at EU kan bide skeer med USA og Japan på forsknings- og udviklingsområdet.

Samtidig spekuleres der i, om it-området kunne komme ind under forskningskommissærens vinger. Det har tidligere ligget under industrikommissæren. Dermed vil forskningskommissæren blive så tung en post, at den ville være et interessant bekendtskab for en dansk kommissær.

Den nye kommissionsformand, portugiseren José Manuel Barroso overvejer dog, at ligge de mere strategiske dele af forskningsområdet ind under arbejdsopgaverne for den nye kommissær for det indre marked. Dermed bliver posten som forskningskommissær knap så attraktiv.

Barroso forventes at præsentere den nye kommission omkring den 23. august og det danske navn skal derfor først være på plads i midten af august. Ifølge flere aviser ventes Anders Fogh Rasmussen dog allerede i starten af næste uge at offentliggøre navnet på den nye danske kommissær.

Integrationsminister Bertel Haarder nævnes fortsat som det varmeste bud. Han har en fortid som undervisningsminister i Schlüter-regeringen, og ville derfor have et vist forhåndskendskab til forskningsområdet. Kommissionsformand Barroso har dog opfordret landene til at udnævne kvindelige kommissærer, og fødevareminister Mariann Fischer Boel nævnes derfor også som et godt bud på en ny dansk kommissær. Videnskabsminister Helge Sander er derimod tilsyneladende ikke i spil til posten som dansk kommissær.

Ifølge flere aviser ventes Anders Fogh Rasmussen at bruge kommissær-udnævnelsen til at lave en større regeringsrokade.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S