Microsoft-hacker truer den nationale sikkerhed

Det meget omtalte hacker-indbrud hos softwarevirksomheden Microsoft i oktober repræsenterer en alvorlig trussel mod den nationale sikkerhed i USA, ifølge ny rapport fra Washington-tænketanken CSIS.

Operativsystemet Windows indeholder mange millioner kodelinjer. Ingen kan sige, om den ubudne gæst, der i flere uger havde fri adgang til Microsoft's firmanetværk, har ændret i koden og eksempelvis placeret en hemmelig bagdør.


Den nye rapport "Cyber Threats and Information Security: Meeting the 21st Century Challenge" er skrevet af eksperter hos "Center for Strategic and International Studies" (CSIS), en tænketank i Washington D.C. CSIS' formand er den tidligere vice-forsvarsminister John Hamre.


I rapporten hedder det bl.a.: "Det er tvivlsomt om de mange millioner (nogle gange milliarder) af linjer kode som findes i Microsoft's produkter kan renses uden videre." CSIS påpeger, at de fleste af militærets og regeringens IT-systemer kører med Microsoft-software, hvilket betyder at den nationale sikkerhed er truet.


Microsoft afviser ikke overraskende rapporten og understreger, at der ikke er fundet beviser for, at hackeren har haft adgang til kildeteksten til Windows eller Office. Hverken nuværende og fremtidige produkter er komprimitteret af hacker-angrebet, ifølge softwarefirmaet.


Men CSIS mener, at truslen er endnu større. Hackeren kan have stjålet oplysninger, som gør det muligt at bryde ind i hver eneste pc med Windows og Internet-adgang, hedder det i rapporten.


(Kilde: CNN)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere