Færre virksomheder bruger e-handel

Antallet af virksomheder, der benytter sig af e-handel, er for første gang i mange år faldende.

Der er sket et lille fald i antallet af virksomheder, der anvender e-handel. Det er et af de overraskende resultater i den årlige undersøgelse "IT i praksis", som PLS Rambøll Management og Dansk IT offentliggjorde i dag.

Undersøgelsen, der for ottende år i træk tager temperaturen på IT-anvendelsen i de 400 største danske virksomheder samt alle offentlige myndigheder, viser at 64 procent af virksomhederne anvender e-handel mod 65 procent sidste år.

»Vi kan se at kurven er i knækket for første gang i mange år. Til gengæld eksperimenteres der mere med forskellige e-handelsløsninger,« siger underdirektør Ejvind Jørgensen fra PLS Rambøll Management.

Han glæder sig over at 42 procent af de adspurgte virksomhedsledere har indarbejdet e-handel som en integreret del af virksomhedens forretningsstrategi. Sidste år var dette tal kun godt 20 procent.

Flere og flere virksomheder har e-handelsløsningen fuldt integreret med virksomhedens økonomistyringssystem, ERP-systemet, og en del er også ved at gå skridtet videre til det der populært kaldes ERP 2. Det vil sige at både e-handelsløsningen, økonomistyringssystemet, customer relationship management-programmet og ens supply chain management spiller sammen.

Samtidig viser undersøgelsen, at brancheportaler vinder hastigt frem og at især fremstillingsindustrien trækker læsset på denne front. Derimod har den offentlige indkøbsportal (DOIP) fortsat svært ved at slå igennem. Således har kun 9 procent af de adspurgte virksomheder implementeret og evalueret pilotområder i DOIP.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS