Nyt bud på fremtidens filmskive

Foruden Blu-ray og HD-DVD forsøger en helt tredje teknologi at etablere sig som fremtidens dvd-format. Men chancerne er små.

Britiske New Media Enterprises (NME) forsøger at køre sin HD-VMD (High Definition - Versatile Multilayer Disc) i stilling som afløser for dagens dvd-format. I forvejen kæmper Blu-ray og HD-DVD om denne titel, men NME mener at teknologien har en række unikke fordele.

Produktionsomkostningerne og dermed priserne for slutbrugerne skulle være betydelig lavere med HD-VMD end de to andre formater, både for afspillerne og de enkelte skiver. Det skyldes blandt andet, at HD-VMD anvender rød laser-teknologi ligesom cd'er og dvd'er, mens de andre formater bruger en dyrere blå laser med kortere bølgelængde.

De første HD-VMD medier indeholder fire lag, hvilket giver en samlet kapacitet på 20 GB, men det kan ifølge producenten udvides til hele 20 lag med plads til 100 GB. En prototype med 48 GB er allerede færdig.

Umiddelbart ser det ud til at HD-VMD har meget begrænsede chancer for at sætte sig igennem i forhold til giganterne Sony med Blu-ray og Toshiba med HD-DVD, men NME har netop underskrevet en aftale med elektronik-distributøren MCA Technology, der får de eksklusive rettigheder til at distribuere HD-VMD-afspillere i Frankrig og andre europæiske lande.

NME fortæller, at filmselskaber i både USA, Japan, Kina, Brasilien og Europa vil udgive titler i HD-VMD-format. Indtil videre er det dog fortrinsvis film fra mindre uafhængige selskaber, der kan købes i dette format, mens man skal lede længe for at finde store Hollywood-produktioner.

I Frankrig skal HD-VMD-afspilleren sælges i en pakke med fem film for omkring 2.000 kroner. Prisen for de enkelte HD-VMD-udgivelser skal kun ligge en smule over prisniveauet for dvd-film.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere