Modem-brugere skal passe på

TDC advarer kunder, der går på nettet med modem, mod fup-websteder.

Pc-brugere, der går på nettet med modem, risikerer at komme i kløerne på kriminelle, hvis de ikke er meget varsomme med, hvad de siger ja til at downloade. Det er baggrunden for, at TDC på PBS-regningerne skriver til kunderne for at advare dem.

»TDC indførte for nogle år siden såkaldt "voksenspærring" for at beskytte kunderne mod ubehagelige overraskelser på telefonregningen. Men kunderne er også nødt til selv at være årvågne,« siger onlinedirektør i TDC Per Rasmussen.

Voksenspærring Udland spærrer for opkald til nogle særlige udenlandske nummerserier. Spærringen er indført for at hindre en computer, der går på nettet via et opkaldsmodem, i at foretage automatiske opkald til for eksempel udenlandske sex-tjenester. Spærringen er aktiveret for alle med fastnet hos TDC, men kan omgås via en kode eller ved helt at afmelde Voksenspærring Udland.

Men en række kriminelle firmaer i bl.a. Hongkong og Panama har oprettet falske dk-domæner, der kun adskiller sig fra seriøse danske websteder med et punktum eller en stavefejl. Lander man på et af fup-domænerne med en pc, der ikke er godt beskyttet med antivirus og firewall, installerer webstedet tre slags ondartet kode. Den ene er en såkaldt "dialer-kode", der ændrer det telefonnummer, som modemmet ringer op til. Derved kan det lykkes at få pc'ens modem til at ringe op til dyre udenlandske telefonnumre i stedet for til internetudbyderen.

TDC anmoder kunderne om at klikke nej, når pc'en spørger, om man vil downloade, hvis man ikke er sikker på, hvad man siger ja til.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S