Modem-brugere skal passe på

TDC advarer kunder, der går på nettet med modem, mod fup-websteder.

Pc-brugere, der går på nettet med modem, risikerer at komme i kløerne på kriminelle, hvis de ikke er meget varsomme med, hvad de siger ja til at downloade. Det er baggrunden for, at TDC på PBS-regningerne skriver til kunderne for at advare dem.

»TDC indførte for nogle år siden såkaldt "voksenspærring" for at beskytte kunderne mod ubehagelige overraskelser på telefonregningen. Men kunderne er også nødt til selv at være årvågne,« siger onlinedirektør i TDC Per Rasmussen.

Voksenspærring Udland spærrer for opkald til nogle særlige udenlandske nummerserier. Spærringen er indført for at hindre en computer, der går på nettet via et opkaldsmodem, i at foretage automatiske opkald til for eksempel udenlandske sex-tjenester. Spærringen er aktiveret for alle med fastnet hos TDC, men kan omgås via en kode eller ved helt at afmelde Voksenspærring Udland.

Men en række kriminelle firmaer i bl.a. Hongkong og Panama har oprettet falske dk-domæner, der kun adskiller sig fra seriøse danske websteder med et punktum eller en stavefejl. Lander man på et af fup-domænerne med en pc, der ikke er godt beskyttet med antivirus og firewall, installerer webstedet tre slags ondartet kode. Den ene er en såkaldt "dialer-kode", der ændrer det telefonnummer, som modemmet ringer op til. Derved kan det lykkes at få pc'ens modem til at ringe op til dyre udenlandske telefonnumre i stedet for til internetudbyderen.

TDC anmoder kunderne om at klikke nej, når pc'en spørger, om man vil downloade, hvis man ikke er sikker på, hvad man siger ja til.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse