Analytikere: TDC og Tele2 i samarbejde om Song eller højere bud

Efter at Tele2 i går slækkede på kravene i deres bud på Song, har den anden bejler, TDC, kun to muligheder ifølge aktieanalytikerne. Samarbejde med Tele2 eller byde over.

Henning Dyremose og hans håndgangne mænd i TDC-hovedkontoret i Nørregade i København har nu reelt kun to muligheder for at kunne trække sig sejrrige ud af den månedlange dyst med konkurrenten Tele2 om at overtage IP-telefoniselskabet Song. De kan indgå et joint-venture med Tele2 om ejerskabet af Song eller de kan byde over Tele2's tilbud på 85 svenske kroner per aktie.

Det er vurderingen fra en række aktieanalytikere efter at Tele2 i går slækkede på kravene i sit købstilbud til Song-aktionærerne. Tele2 stiller således ikke længere som en betingelse, at de kun betaler 85 svenske kroner per aktie hvis det lykkedes at købe over 50 procent af aktierne. Dermed er det kun prisen per aktie, der adskiller TDC's og Tele2's tilbud til Song-aktionærerne. TDC har tilbudt 82,50 kroner per aktie.

På trods af den højere pris fra Tele2 fremstod det tilbud tidligere en kende usikkert, i det aktionærerne ikke kunne vide sig sikre på, om det ville lykkes Tele2 at få mere end 50 procent af aktierne.

»TDC har kun to valg. Hvis ikke man vil lave et joint-venture, kan jeg ikke se, hvordan man skal kunne få Song med det bud, der ligger nu,« siger analytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Equities til Børsen.

I Sydbank spekulerer analytiker Holger Smitt i at de to telekæmper i virkeligheden i smug forhandler om et samarbejde.
»Men hvis TDC og Tele2 har forhandlinger kørende i kulissen, så må man sige, at Tele2 virkelig gør noget for at holde deres eget bud - og dermed budkrigen - i kog,« siger Holger Smitt.

Hvis TDC vælger at byde over, forventer Holger Smitt at det vil ske inden fredag i denne uge, hvor det danske tilbud på 82,50 kroner udløber.

Krigen om Song startede 14. september, hvor TDC gav Song-aktionærerne et tilbud om at købe deres aktier for 70 svenske kroner per aktie. Det bud blev få dage overgået af Tele2, der ville give 75 svenske kroner per aktie. TDC svarede igen med et bud på 82,50 svenske kroner og Tele2 bød over igen, til stor overraskelse for Henning Dyremose, med et tilbud på 85 svenske kroner.

På børsen i Stockholm ligger kursen på Song-aktien stadig i 88 svenske kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Product Manager til Digitale services

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse