Underskud trods fremgang hos Sonofon

En vækst i både omsætning og antallet af kunder var ikke nok til at give Sonofon sorte tal på bundlinien i 2004. Danmarks andet største teleselskab kommer således ud med et underskud på 324 millioner kroner.

På trods af at antallet af kunder er blevet forøget med knap 300.000 og omsætningen er steget med lige under 2 procent, så formåede teleselskabet Sonofon ikke at komme ud af 2004 med et overskud. Således blev årets resultat et minus på 324 millioner kroner efter skat.

Og selskabet giver den fortsat intensive konkurrence på det danske mobilmarked en del af skylden. En anden del er forklaringen er den interne omstrukturering som selskabet og dets norske ejere Telenor er i gang med.

I løbet af 2004 er Sonofon blevet integreret i en samlet nordisk organisation i Telenor. Det sker for at virkeliggøre konkurrencemæssige fordele på nordisk plan - eksempelvis ved at sammenlægge netværk, tjenesteplatforme og IT-systemer og udvikle fælles produkter, som kan markedsføres i hele Skandinavien.

Men omlægningen har også været med til at æde omsætningsfremgangen på bundlinien.

»Årets resultat afspejler den krævende effektivisering, som vi har gennemført i 2004. Det koster med andre ord at bygge om. Til gengæld forventer vi besparelser på driftsomkostningerne allerede i år. Derfor ser jeg frem til forbedringer i resultaterne for 2005,« siger Jan Edvard Thygesen, der er bestyrelsesformand og daglig leder i Sonofon.

En del af kundefremgangen i 2004 til i alt 1,471 millioner kunder, skyldtes blandt andet at selskabet købte lavprismobilselskabet CBB Mobil. Sonofons omsætning steg fra 4.286 milliarder i 2003 til 4.367 milliarder i 2004.

Sonofons norske ejere, Telenor, fremlægger også regnskab for 2004 i dag. Men allerede i sidste uge meddelte selskabet at de i regnskabet nedskrev værdien af Sonofon med 2,1 milliarder kroner til godt 6,85 milliarder danske kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune