Mobile enheder truer sikkerheden

Mobile enheder kan nemt bruges til at stjæle firmaets fortrolige data. En ny sikkerheds-løsning giver mulighed for at kontrollere, hvilke enheder der må tilsluttes netværket.

For ti år siden havde den typiske harddisk en kapacitet på en halv gigabyte. I dag kan den samme mængde data nemt ligge på et lille USB-drev, som du kan putte i lommen. Men det betyder samtidig, at følsomme dokumenter, regnskaber og forretningsplaner uden større besvær kan kopieres over på mobile enheder og stjæles fra virksomheden. For at komme den mobile sikkerhedstrussel til livs har mange firmaer valgt at bruge kryptering til at beskytte data på mobile enheder. Men kryptering beskytter kun mod ydre trusler, som tyveri og tab af mobile enheder. Det beskytter ikke mod, at firmaets egne medarbejdere kopierer fortrolige data eller slæber virus ind i netværket.

Den nemmeste og hurtigste løsning for at forebygge denne trussel er at spærre alle usb-porte i samtlige pc'er der er tilsluttet netværket på arbejdspladsen. Men dermed mister man muligheden for at bruge de mange eksterne usb-enheder på markedet. Det danske firma SecureDevice anbefaler i stedet at bruge en mere fleksibel løsning, der styrer nøjagtigt hvilke mobile enheder der får adgang til netværket. SecureDevice har selv lanceret produktet DeviceWall, der fokuserer på at fjerne de interne trusler, der opstår når virksomheden tager mobile enheder i brug.

»It-afdelingen kan nøjes med at slå enkelte funktioner på brugerens pc fra. Eksempelvis cd-drev, USB-porte eller Wifi. DeviceWall kan også tillade anvendelse af en bestemt type USB-nøgle, mens alle andre ikke kan bruges. Prøver brugerne at anvende en anden USB-nøgle, får de blot en kort meddelelse om, at der ikke er tale om en fejl, men at de ikke har rettighed til at bruge den pågældende enhed,« siger Ulrik Ledertoug, der er sikkerhedsrådgiver hos SecureDevice.

Med en sikkerhedsløsning som DeviceWall kan virksomheden f.eks. forhindre alle typer af MP3-afspillere i at kunne tilkobles brugernes arbejdsstationer eller tillade upload af billeder fra bestemte typer af digitalkameraer, men ikke download. Det kan også indstilles, at bestemte brugere eller grupper skal have adgang til at bruge usb-enheder, mens andre ikke må.

Ulrik Ledertoug understreger at det ikke er tilstrækkelig at blokere USB-porten i pc'erne. Selv uden en fysisk kabling til pc'en kan data nemt kopieres over en trådløs forbindelse.

»DeviceWall kan for eksempel forhindre ulovlig kopiering af sensitive informationer, anvendelse af ukrypterede eller virusinficerede enheder og opkobling af ubeskyttede enheder på netværket via Wifi, IrDA eller Bluetooth,« siger han.

Problemet med internt datatyveri i virksomheder fremhæves i en ny rapport fra Ernst & Young. Det anslås at nuværende eller tidligere medarbejdere er ansvarlige for 70 pct. af alle sager om uberettiget adgang til it-systemer, hvor skaden beløber sig til mere end 100.000 dollar.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S