AMD dropper benchmark og smækker med døren

Chipfirmaet mener at "uafhængig" benchmark-organisation favoriserer Intel.

Artikel top billede

Både AMD, Nvidia og VIA har forladt benchmark-organisationen BAPCo. Denne sammenslutning af de største hardware-firmaer udvikler uafhængige benchmarks, der skal bruges til at måle pc-ydelsen.

BAPCo står blandt andet bag den kendte benchmark SYSmark, der snart kommer i version 2012.

Men problemet er, at SYSmark gengiver et fuldstændig misvisende billede af systemets faktiske ydelse – i hvert fald hvis man spørger AMD, som redegør for sit syn på sagen i denne blog.

Blandt andet tager SYSmark slet ikke hensyn til grafikprocessorens ydelse, mener AMD, men de mange kritikpunkter kan grundlæggende koges ned på, at BAPCo favoriserer Intel frem for konkurrenterne.

Intel er da også det eneste af de store chip-firmaer, der stadig er med i BAPCo.

Allerede for ni år siden var der ballade om SYSmark 2002: AMD mente dengang, at målingen favoriserede Intels Pentium 4.

Striden blev senere bilagt og AMD trådte ind i BAPco og anbefalede endda SYSmark 2007 som en ledetråd til anskaffelse af kontor-computere.

Ifølge SemiAccurate.com har der været strid bag kulisserne i længere tid hos BAPco – og det har altså nu ført til, at AMD er gået og har smækket med døren.

SYSmark 2007 indeholder 14 applikationer, der må betegnes som forældede i dag – Word og Excel 2003 for eksempel – mens SYSmark 2012 bygger på nyere software.

AMD kritiserer blandt andet at opgaver som datakomprimering og OCR (Optical Character Recognition) vægtes meget højt i benchmark-målingen, selvom det nok er de færreste brugere der anvender sådanne funktioner i dagligdagen.

Nu vil AMD arbejde for at få indført en rigtig ”neutral” benchmark, men det forlyder ikke hvordan den skal se ud i praksis.
 

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,