Facebook går sammen med Spotify om musiktjeneste

Den nye musiktjeneste bliver måske allerede lanceret om to uger.

Artikel top billede

Facebook er gået sammen med Spotify om en ny musiktjeneste. Det skriver Forbes. Den nye tjeneste kommer til at hedde ”Facebook Music” eller ”Spotify on Facebook”. Lanceringen skulle ske allerede om to uger.

Nu er Spotify stadig ikke tilgængelig i Danmark og den nye musiktjeneste på Facebook kan da også kun bruges i de lande, hvor Spotify allerede kan bruges. Det er blandt andet Storbritannien, Frankrig, Spanien og Holland. I USA er Spotify heller ikke tilgængelig.

I de lande, hvor tjenesten kan bruges, vil Facebook-brugerne se et lille ikon i venstre side af skærmen. Hvis man klikker på ikonet, kan man så installere Spotify og streame musik direkte fra tjenesten.

Der kommer også en funktion hvor Facebook-brugere kan lytte til musik sammen med deres venner på det sociale netværk.

Ifølge Forbes skal hverken Facebook eller Spotify betale modparten for den nye tjeneste, men det bliver set som en fordel for begge parter. Facebook kan nu endelig tilbyde musik til brugerne – i hvert fald i nogle lande – og Spotify kommer ud til millioner af nye brugere.

Spotify har både en gratis service, hvor man kan lytte til 10 timers musik om måneden, og en premium-tjeneste, der koster 75 kr. om måneden.

Facebook er ved at udvikle sig til en portal for film og musik. Forleden begyndte filmselskabet Warner Bros med at udleje film over Facebook.

Det menes at Facebook-stifteren Mark Zuckerberg faktisk arbejdede på en streaming-tjeneste helt tilbage i sine Harvard-dage, hvor han udviklede det sociale netværk. Facebook og Spotify har flere af de samme investorer, og Facebooks første direktør Sean Parker sidder også i bestyrelsen for Spotify.

Red Barnet

IT Support Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

NOVAX A/S

Developer

Midtjylland

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S