Microsofts søgemaskine bliver mere personlig

Den nye test-version af Microsofts Live-søgemaskine er udvidet med personaliserede tjenester.

Microsofts kommende internet-søgemaskine og Google-konkurrent Live Search kan nu afprøves i en ny testversion på nettet. Foruden internet-søgning kan Live.com nu også bruges til at læse sin e-mail fra Hotmail, hente vejrudsigten, nyheder og andre informationer, der er skræddersyet til den enkelte bruger.

Det ligner den gamle portal-tanke, som Microsoft nu forsøger at relancere i en ny form; en superside, hvor brugeren kan få alle sine informationsbehov opfyldt. Microsoft trækker på alle koncernens ressourcer - lige fra Hotmail og Messenger til MSN - for at skabe en altomfattende portal.

Der er også mulighed for at integrere sine egne news-feeds og de såkaldte gadgets, som er små mini-applikationer.

Blandt nyhederne er også muligheden for Tabbed Browsing i søgeresultaterne, hvor flere søgninger kan vises på separate faneblade i samme vindue. Desuden kan man nu bladre gennem alle søgeresultaterne uden at åbne et nyt vindue ved at bruge en ny scroll-bjælke.

Desuden kan man indstille, hvor mange informationer der skal vises om det enkelte søgeresultat.

Microsofts søgemaskine understøtter nu også søgning i billeder og alle søgninger kan gemmes og udveksles med andre brugere.

Søgemaskinen er en del af Microsofts Live-strategi, der fokuserede på webbaserede tjenester og software.

Den skal erstatte den nuværende søgemaskine hos MSN.com, som har en markedsandel på sølle 11 pct. mod 22 pct. til Yahoo og 48 pct. til Google.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere