iPod som mobil harddisk

Apples nye iPod er meget mere end bare en digital musikafspiller i lommeformat. Den kan også anvendes som en portabel Firewire-harddisk.

Musikafspilleren iPod indeholder en harddisk på 5 GB og kan tilsluttes til computeren gennem en Firewire-forbindelse. Dermed er iPod også egnet som mobil harddisk. I modsætning til USB, der maksimalt kan overføre 12 megabit i sekundet, kan Firewire klare intet mindre end 400 Mbps.


Sammen med musikprogrammet iTunes2 kan iPod anvendes til at lagre og afspille musik - og det er dette salgsargument, som Apple har kørt frem i præsentationen af den nye mobile enhed. Men faktisk kan man overføre alle slags filer til og fra den nye afspiller - sandsynligvis også med et Windows-operativsystem, selvom Apple ikke vil garantere, at iPod fungerer sammen med denne konkurrerende platform.


Musik- og dataområdet på iPod'en er adskilt, så man ikke kan komme til at slette musikken, når man overfører datafiler til enheden. Det er endda muligt at boote fra iPod'en, og musikafspilleren kan tvinges over i en ren Firewire-modus ved at holde to knapper trykket under opstart.


(Kilde: Futurezone)

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S