Trådløse netværk har erobret de danske hjem

Ifølge en ny undersøgelse er Danmark blandt de førende lande i Europa når det gælder udbredelsen af trådløse netværk i private hjem.

Danmark fremstår nærmest som ét stort trådløst hotspot i en ny undersøgelse fra Ipsos og Lexmark. Blandt de adspurgte danskere har 46 procent et trådløst netværk i hjemmet, og det bringer Danmark op i den europæiske superliga, hvor kun Holland ligger på samme niveau. Samtidig er det ni ud af ti, der betegner den trådløse teknologi som »vigtig« i de næste fem år.

I den gruppe, som ikke er trådløse, siger 57 pct., at de ikke har trådløst netværk, fordi de ikke har brug for det, og 35 pct. begrunder det med, at de ikke har det nødvendige udstyr. Kun 15 pct. mener, at det skyldes prisen, altså at det er for dyrt.

Hver fjerde påpeger sikkerhedsrisici som en årsag til, at de ikke har et trådløst netværk. Kun 8 procent mener at installationen er for kompleks. Desuden fortæller 8 procent af de adspurgte, at de »låner« trådløs netadgang hos deres nabo.

Ipsos har også spurgt til sikkerheden i de trådløse netværk og her fortæller 3 procent af Wi-Fi-brugerne, at de overhovedet ikke bruger nogen form for sikkerheds-mekanismer, mens 59 procent ikke kan svare på, om deres forbindelse er beskyttet eller ej.

Svarene viser også, at ejere af trådløse netværk ikke nødvendivis bruger muligheden for at være mobil. Hver tredje har kun etableret det trådløse net for at slippe for besværlig kabelføring eller lignende, men bruger slet ikke muligheden for f.eks. at surfe på nettet fra sofaen.

Undersøgelsen er baseret på 9.000 interviews i Europa, heraf 500 i Danmark.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS