Hvert andet tv er fladskærm i 2006

Forbrugerne er vilde med dekorative fladskærms-fjernsyn, der kan hænges på væggen som et billede. Ifølge en ny analyse vil hvert andet solgte fjernsyn være fladskærm, hvis vi ser to år frem i tiden.

Siden fladskærms-fjernsyn lanceredes på markedet er antallet af solgte tv'er med fladskærm fordoblet hvert år. Analytikere er enige om, at det ikke varer længe, før der sælges flest fjernsyn med fladskærm, skriver ComputerSweden.

Analyseselskabet IT Research vurderer, at hvert andet solgte tv vil være en fladskærms-model i 2006.

David Larsson fra IT Research forudser samme hurtige udvikling for fladskærmsfjernsyn som for fladskærme til computere. Udviklingen har været rivende. I år 2000 havde ni ud af ti crt-skærme. Her ved slutningen af 2004 er situationen næsten den modsatte, nemlig at ni ud af ti skærme er fladskærme, siger David Larsson.

Det er ikke kun de traditionelle fjernsyns-producenter, som gør sig gældende på markedet, også producenter, som hidtil er mest kendte for fremstilling af computer- og it-udstyr markerer sig. Det gælder eksempelvis Dell, Fujitsu Siemens og HP.

IT Reasearch vurderer, at det vil afspejle sig ved, at tv'et ikke længere fungerer som et isoleret produkt, men kommer til at fungere som en præsentationsskærm for aktiviteter, der i dag er knyttet til computeren. Eksempler kunne være at se koncerter streamet via internettet på tv, eller at bruge tv'et til fremvisning af film, der lejes via internettet.

»TV'et på vægggen bliver præsentationsdelen, og teknikken ændres til et it-produkt,« siger Larsson.

En uafhængig undersøgelse i Danmark, udformet af kabel-tv-selskabet Telia Stofa viser, at fire ud af ti danskere allerede nu overvejer at investere i et fladskærms-fjernsyn.

Fladskærms-fjernsyn er gået fra at være et næsten ubetaleligt luksusgode til et masseprodukt, som også appellerer til den almindelige familie. Prisen for en 30-tommers-model er i løbet af tre år faldet fra 80.000 kr. til omkring 15-20.000 kr. Hos Telia Stofa forventer man, at prisen kommer ned under 10.000 kr. inden for et år.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware, AV og TEMPEST i Cyberdivisionen i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS