Piratgruppe samler danske fildelere

Antipiratgruppen møder sin diametrale modsætning med det nye initiativ, Piratgruppen, som skal fungere som mødested for danske fildelere. Antipiratgruppen truer med at retsforfølge gruppen.

Piratgruppen karakteriseres som en diametral modsætning til antipiratgruppen, og skal fungere som et politisk ståsted for danske fildelere.

Piratgruppen fungerer efter eget udsagn som mødested og community for fildelere, hvor de kan udveksle synspunkter, idéer, tips og tricks.

Endvidere tilbyder piratgruppen guides om fildeling for både begyndere og øvede, debatforum, interviews, links samt nyheder om fildeling og andre emner.

»Fildelere er for længe blevet udråbt som tyve og kriminelle af dem som tjener milliarder på at begrænse adgangen til kultur.

Antipiratgruppens grådige advokater har for længe stået uimodsagt i den offentlige debat. Piratgruppen vil gøre vores til at der høres andre synspunkter end dem som ophavsretsindustriens lobbyister står for. Piratgruppen deltager gerne i interviews, debatter og lignende,« står der blandt andet på Piratgruppens internetside.

Gruppens initiativtagere består af omkring 20 personer med forskellig baggrund, heriblandt it-eksperter, jurastuderende og politisk engagerede. Sammen vil de deltage i debatten om pirateri og fildeling samt yde teknisk og juridisk bistand om emnet, skriver Politiken.dk.

Piratgruppen tilbyder ikke selv kopiering af ophavretsbeskyttet materiale, men skal snarere fungere som informationsmedie for folk, som kopierer musik, film, spil og software, og leverer information om både tekniske og juridiske aspekter.

Antipiratgruppen oplyser, at de holder skarpt øje med Piratgruppens aktiviteter, og at de øjeblikkelig vil slå til, hvis Piratgruppen overtræder lovgivningen om beskyttelse af ophavsretsbeskyttet materiale.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks